Νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην 25η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών τον Άρη στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, από όπου και έφυγε με τη νίκη με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες με 7-7, 9-9 και μέχρι το 11-11, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 12-13. Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα +2 πόντων (16-18) και, παίρνοντας πλήρως τον έλεγχο, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 18-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-4, στη συνέχεια, έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το προβάδισμα με 10-13. Ωστόσο, οι αντίπαλες αντεπιτέθηκαν, περνώντας μπροστά στο σκορ με 18-16. Οι «ασπρόμαυρες», αν και προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο, δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα το σετ να κλείσει με 25-20 και να έρθει η ισοπαλία σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-9, ισοφάρισαν σε 13-13 και άνοιξαν τη διαφορά στους +4 πόντους (13-17), ενώ διατηρώντας το προβάδισμα, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 22-25 σκορ (1-2 σετ).

Στο τέταρτο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και πήραν το προβάδισμα με 5-8 σκορ, ενώ στη συνέχεια εκτόξευσαν τη διαφορά στους +5 πόντους (7-12) και στους +9 πόντους (12-21). Μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 15-25 σκορ και της νίκης με 1-3 σετ.

Πλέον, απομένει ένα παιχνίδι για τη λήξη της κανονικής περιόδου, όπου  ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο Ε.Γ. Μίκρας.

Άρης - ΠΑΟΚ: 1-3

1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25

Τα σετ: 18-25, 25-20, 22-25, 15-25  σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 25% άριστες), Φιντόν 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (24/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι / Ξανθοπούλου (λ, 76% υπ.-59% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/8 επ., 67% υπ.-44% άριστες), Τερζόγλου.