Πάλεψε και περιμένει...

Για τη 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στο «Π. Γιαννακόπουλος» το μεσημέρι της Κυριακής 20 Μαρτίου 2022 τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 60-55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, μπήκε δυνατά, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 4-7 και 6-11. Οι «ασπρόμαυρες», παρ' ότι είχαν προβάδισμα πέντε πόντων, επέτρεψαν στις γηπεδούχες να κάνουν ένα σερί 6-0, με τη λήξη να τις βρίσκει πίσω στο σκορ για ένα πόντο με 12-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, αν και ακολουθούσαν στο σκορ με 18-15, ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Η ισοπαλία κρατήθηκε μέχρι το 20-20, οπότε και η Makitalo, με εύστοχο τρίποντο, έγραψε το 20-23 για τον ΠΑΟΚ. Από εκεί και έπειτα, ο έλεγχος ήταν στα χέρια του ΠΑΟΚ, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 22-27 σκορ.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να κρατούν το προβάδισμα των πέντε πόντων μέχρι το 28-33. Η συνέχεια βρήκε τις αντιπάλους να καταβάλουν προσπάθειες για να πλησιάσουν, με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει το Δικέφαλο προηγούμενο με 39-40. Στην τέταρτη περίοδο, οι αντίπαλες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 42-40, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 42-42. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να κρατήσει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, γνωρίζοντας την ήττα με 60-55 σκορ.

Στο διά ταύτα, η ομάδα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο, του στοίχισαν τα λάθη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον, ο Δικέφαλος, έχοντας ρεπό στην τελευταία αγωνιστική (18η), αναμένει τον αντίπαλό του στα πλέι-οφ.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: 60-55

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 12-11, 22-27, 39-40, 60-55