Η κανονική διάρκεια τελείωσε, και πλέον οι «μάχες» των Play-Off ξεκινάνε στην πιο ανταγωνιστική Volleyleague γυναικών των τελευταίων ετών.

Ο ΠΑΟΚ ως τρίτος στην κανονική διάρκεια θα τεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕΚ, στην πρώτη φάση των Play-Off.

Αναλυτικά το σύστημα διεξαγωγής της πρώτης φάσης:

Τα ζευγάρια θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός).

Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.