Μία νίκη μακριά από το τέταρτο συνεχόμενο «Νταμπλ» ο ΠΑΟΚ mαteco!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Ένα ακόμα για το «Νταμπλ»! Το 2-0 στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΟΦΝΙ στην Αθήνα με 18-24.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Μεντεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Καραχαρίση, Μπουράτο, Γκρμπάρεβιτς, Βράντσιτς και Τσικνάκη.

Σ' ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Με Τσικνάκη από πλευράς ΠΑΟΚ mαteco και Κεπεσίδου από πλευράς ΟΦΝΙ να κλέβουν την παράσταση με τις αποκρούσεις τους, οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την βαρύτητα που δίνουν στην άμυνα, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου ο Δικέφαλος είχε τα «ηνία», 4-7, ωστόσο οι γηπεδούχες αντέδρασαν ανατρέποντας στο 25' το σκορ, 8-7. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους άνηκε στον ΠΑΟΚ, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με δύο, 9-11.

«Φουριόζες» μπήκαν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας τον ρυθμό και τρέχοντας το γήπεδο. Με την «ασπρόμαυρη» περιφέρεια να δίνει λύσεις, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα, 10-13, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, 14-18. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, και έτσι ο Δικέφαλος με 18-24, έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Το Game 3 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 9 Απριλίου και ώρα 12:30.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-7, 6-7, 8-7, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 14-17, 14-18, 16-21, 18-24

ΠΑΟΚ mαteco: (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Χριστοφορίδης, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλι, Νίκολιτς 2, Borizoiska 1, Grbarcevic, Αργυροπούλου, Burrato 4