Δεν τα κατάφερε στο Μαρούσι...

Για την 7η αγωνιστική των Play-Off της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στο Μαρούσι τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Μπαρνς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και τα μέσα, με τον Δικέφαλο ωστόσο να εμφανίζει πρόβλημα στην υποδοχή από τα σερβίς των αντιπάλων. Σε κομβικό σημείο, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα πέντε πόντων, 21-16, το οποίο οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να μειώσουν, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-18.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με πολλά λάθη, κυρίως από την γραμμή του σερβίς, και από τις δύο ομάδες, το σετ φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Με το σκορ στο 19-19, οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για μία φάση η οποία σηκώνει κουβέντα, καθώς μετά από πέρασμα του Ουόλς στο τερέν του Παναθηναϊκού, υπάρχει η υποψία της παράβασης των τεσσάρων πασών στο πέρασμα των «πράσινων» στο τερέν του ΠΑΟΚ, όπου μετέπειτα ήρθε το 20-19. Μετά από εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυροι» έχασαν την συγκέντρωση τους, οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν με 25-21 στο 2-0.

Φανερά επηρεασμένος από την έκβαση του δεύτερου σετ, ο Δικέφαλος δεν μπήκε στο γήπεδο όπως θα ήθελε. Με το δυνατό «όπλο» του ΠΑΟΚ την φετινή χρονιά, το μπλοκ, να είναι σε κακή μέρα, τίποτα δεν φαινόταν πως μπορεί να λειτουργήσει για την ανατροπή. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Κυριακή 19 Απριλίου και ώρα 19:00, απέναντι στον ΟΣΦΠ, για την 8η αγωνιστική των Play-Off της Volleyleague ανδρών.