Για την ανατροπή στο PAOK Sports Arena!

Για το Game 1 της προημιτελικής φάσης της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κλέπκου, Κογιάρ, Ηλιοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα σε μπλοκ και επίθεση. Με την Κλέπκου να παίρνει πολλές μπάλες, τις οποίες έφερε εις πέρας, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα στα μέσα, 11-16. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες τους, κατακτώντας το σετ με 17-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι «ασπρόμαυρες» παρουσίασαν δύο εικόνες. Από την αρχή μέχρι και τα μέσα δεν μπήκαν συγκεντρωμένες στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν μεγάλο προβάδισμα, 16-9. Διαφορετική όμως ήταν η συνέχεια, καθώς ο ΠΑΟΚ βρήκε πόντους από μπλοκ αλλά και από την γραμμή του σερβίς με τις Πολυνοπούλου και Καλαντάτζε να ηγούνται, 21-19. Η αντεπίθεση ωστόσο δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει το σκηνικό, με το σετ να καταλήγει στην ΑΕΚ με 25-22, 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην αρχή, 7-8, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις «ασπρόμαυρες». Έχοντας θέμα στην υποδοχή, οι παίκτριες του Δικεφάλου επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να πάρουν προβάδισμα τόσο στα μέσα, 16-12, όσο και στην τελική ευθεία, 21-16, με τις γηπεδούχες εν τέλη να το εκμεταλλεύονται και με 25-17 να κάνουν το 2-1.

Επηρεασμένες από την έκβαση του τρίτου σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν «μπλοκαρισμένες» στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας και πάλι στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα από νωρίς, 16-9. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να μην τα καταφέρνει, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Πλέον στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, ο ΠΑΟΚ αναζητά μία καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1), ώστε να στείλει το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ, το οποίο τελειώνει στους 15 πόντους.

Το Game 2 της προημιτελικής φάσης απέναντι στην ΑΕΚ, είναι ορισμένο για την Κυριακή 17 Απριλίου και ώρα 15:00, στο PAOK Sports Arena.