Στην Θεσσαλονίκη για την ισοφάριση!

Για το Game 1 της ημιτελικής φάσης των Play-Off της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Λι Ντα-Γιονγκ, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Φιντόν, Μερτέκη, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Σ' ένα κλειστό, όσον αφορά τις διαφορές, παιχνίδι, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 5-9. Στην συνέχεια, εμφανίζοντας θέμα στο τελείωμα των φάσεων, οι «ασπρόμαυρες» επέτρεψαν στις γηπεδούχες να περάσουν μπροστά στο σκορ, 16-15 και 21-18. Στην τελική ευθεία, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, ωστόσο το σετ κατέληξε στις αντίπαλες με 25-22, 1-0.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου σετ, με αυτή του πρώτου. Οι δύο ομάδες έδειξαν πως δεν έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, με τον Δικέφαλο ωστόσο να μην μπορεί να διαχειριστεί τις... οριακές καταστάσεις. Η τελική ευθεία του σετ βρήκε και τις δύο ομάδες με κοινή αφετηρία, αφού οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την αντεπίθεση τους από 16-13 στο 20-20. Σ' ένα σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε, χάνοντας το με 25-23, 2-0.

Φανερά επηρεασμένες από την κατάληξη του δεύτερου σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα στα μέσα του σετ, 16-8. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το τρίτο σετ, 3-0.

Το Game 2 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό, είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 26 Απριλίου και ώρα 19:30, στο PAOK Sports Arena.