Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Δάφνη…

Ο ΠΑΟΚ, το απόγευμα της Τετάρτης 20 Απριλίου 2022, αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Α.Ο. Δάφνη, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 77-56.

Στο ξεκίνημα, οι «ασπρόμαυρες» δεν πάτησαν δυνατά, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με σκορ 15-1. Ωστόσο, τα κορίτσια του Δικεφάλου με ένα σερί 14-0, μείωσαν σε 15-14, που ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» είχαν δυναμική παρουσία στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο 26-26 και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 26-27. Στη συνέχεια, οι αντίπαλες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 31-27, με τη διαφορά των 4 πόντων να κρατάται μέχρι τη λήξη, όπου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-32.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 36-34, οπότε και οι αντίπαλες άνοιξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (39-34). Η συνέχεια βρήκε τον Δικέφαλο να μειώνει σε 41-40, όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν κατάφερε να έχει καλή αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα στη λήξη της περιόδου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 54-44. Στην τελευταία περίοδο, οι «ασπρόμαυρες» δεν εμφανίστηκαν δυνατές στην άμυνα, ενώ δεν βρήκαν και λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 77-56.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, ενώ στο πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστικός, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Α.Ο. Δάφνη.

Α.Ο. Δάφνη - ΠΑΟΚ: 77-56

Ημίχρονο: 36-32

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 4, Στεφανάκη Ε., Κατσαμούρη, Σοφιανοπούλου 1, Στεφανάκη Ι. 2, Τόλη, Καρλάφτη 13(1), Κιλαζίδου 10(1).