«Πειρατής» στην Σύρο ο ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στα Play-Off της Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Σύρο, του τοπικού Φοίνικα με 1-3, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, έχοντας σε καλή μέρα τους Κουκλίνσκι και Ούντρις, 2-8. Ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί την διαφορά στα μέσα του σετ, 12-16, ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε πρώτη φάση, 19-21, και έστειλαν σε δεύτερη το σετ στην «παράταση», 24-24. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με 0-2 σερί πήρε το σετ με μπλοκ του Πετρέα, 24-26, 0-1.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στα μέσα, 12-16. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» την διαφορά, 18-20, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους, πήραν και πάλι κεφάλι στο σετ, 20-23, και κατέκτησαν το σετ με πέρασμα του Ουόλς, 22-25, 0-2.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τους παίκτες του Καλμαζίδη να μπαίνουν με σκοπό να τελειώσουν την επίθεση νίκη, και τους «Συριανούς» για να παραμείνουν ζωντανοί. Σ' ένα οριακό σετ στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο Φοίνικας με 25-22, μείωσε σε 1-2.

Σ' ένα οριακό τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μην αφήνοντας η μία την άλλη να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Με Ούντρις και μπλοκ σε καλή μέρα, ο Δικέφαλος έδειξε την δυναμική του, κυριαρχώντας στο «αιθέρες». Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα, και έφτασε στη νίκη με 21-25, κάνοντας το 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 27 Απριλίου και ώρα 19:15, κόντρα στον Μίλωνα, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των Play-Off της Volleyleague ανδρών.