Νίκη και επτάδα για τον ΠΑΟΚ!

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 7-8 του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 27 Απριλίου 2022 τη Νίκη Λευκάδας, της οποίας και επικράτησε με 83-65, παίρνοντας τη νίκη που χρειαζόταν για να κατοχυρώσει την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με τον Δικέφαλο, ωστόσο, να παίρνει το προβάδισμα και να κλείνει την περίοδο, προηγούμενος με 25-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν εξίσου δυνατές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πορεύονται ισόπαλες για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με 43-43.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος, προσπάθησε να κρατήσει τον έλεγχο, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στη λήξη της περιόδου με 60-57. Καθοριστικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν το ρυθμό τους, αλλά και τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 83-65.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος είχε ήδη 2-0 νίκες επί της Νίκης Λευκάδας και με την εντός έδρας νίκη, ολοκλήρωσε την παρουσία του στο πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 2021/22.

ΠΑΟΚ - Νίκη Λεκάδας: 83-65

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 43-43, 60-57, 83-65

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς) : Χόλιβει 17, Μάντεν 18, Χαιριστανίδου 4, Στεφανάκη Ε. 5 (1), Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 8, Σοφιανάκου, Στεφανάκη Ι. 5 (1), Τόλη, Καρλάφτη 13 (3), Κιλαζίδου 13.