Νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Μίλωνα!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Μίλωνα με 3-1, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των Play-Off.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους Μπράουν, Τζιουμάκα, Ουόλς, Τακουρίδη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο τον Μπουράκη στην αρχική του σύνθεση, προηγήθηκε με 5-3 και 7-4, με τους αντιπάλους να βγάζουν τη δική τους αντίδραση, που έφερε την ισοπαλία στο 9-9. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος πήρε και πάλι το προβάδισμα με 12-9 και 15-12, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα σερί 3-9 να ισοφαρίσουν σε 15-15 και να περάσουν μπροστά με 15-17. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες (18-18), με τον Δικέφαλο να μην παίρνει το προβάδισμα και να δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν "χέρι-χέρι" μέχρι το 3-3, με τον Δικέφαλο να παίρνει το προβάδισμα και να χτίζει διαφορά +3 πόντων (8-5), την οποία όμως δεν διατήρησε, καθώς η ισοπαλία ήρθε ξανά στο 10-10 και κράτησε μέχρι το 13-13, οπότε οι «ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι το προβάδισμα με 15-13. Στην εξέλιξη του σετ, ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται με 19-14 και, παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων που μείωσαν σε 19-17, δεν έχασε τον έλεγχο και το προβάδισμα, ισοφαρίζοντας με 25-21 σκορ σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, έχτισε από νωρίς διαφορά +5 πόντων (6-1), την οποία, στη συνέχεια, άνοιξε στους +8 πόντους (13-5). Δίχως φρένα, οι «ασπρόμαυροι» προηγούνταν με 21-13 σκορ και, τελικά, έφτασαν στην κατάκτηση του 2-1 σετ με 25-18 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες, εμφανίστηκαν εξίσου δυνατές, με την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 11-11, οπότε και ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 12-11 σκορ. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 17-13 και 20-18, με τον Μίλωνα να μειώνει σε 22-21. Οι «ασπρόμαυροι», όμως, δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-22 και της νίκης με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος πήρε την νίκη και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της Παρασκευής (29/04), όπου υποδέχεται και πάλι τον Μίλωνα στο PAOK Sports Arena και ώρα 18:00 για το θεσμό του League Cup.

ΠΑΟΚ - ΑΟΝΣ Μίλων: 3-1

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-18, 25-22) σε 106'

1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-18

4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 17% άριστες), Γουόλς, Τακουρίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (13/22 επ., 80% υπ. - 60% άριστες), Ούντρις 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κοκκινάκης (λ, 100% υπ. - 75% άριστες), Τερζής 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης, Σωτηρίου, Γάτσης, Μπούτος 3 (3/5 επ.).