Πάει στο ΟΑΚΑ για την... κούπα!

Νίκη για τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-2 στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Μπαρνς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σ' ένα συναρπαστικό πρώτο σετ, οι δύο ομάδες απέδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν, προσφέροντας πολύ όμορφες φάσεις. Η «ψαλίδα» της διαφοράς δεν βρισκόταν σε επίπεδα επανάπαυσης, με τον Δικέφαλο ωστόσο να έχει το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να ακολουθά. Το σετ οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24, με τους «ασπρόμαυρους» όμως να επιστρατεύουν το μπλοκ τους, ο ΠΑΟΚ έκανε με 28-26 το 1-0.

Με την «αύρα» του κόσμου του, ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών στο «Παλατάκι», ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος στο δεύτερο σετ, παίρνοντας σημαντική διαφορά τόσο στα μέσα, 16-11, όσο και σε κομβικό σημείο, 21-14. Οι αντίπαλοι προσπάθησαν ν' αντιδράσουν, ωστόσο το παιχνίδι του ΠΑΟΚ δεν άφηνε περιθώριο για κάτι στο δεύτερο σετ, με αυτό να καταλήγει στους «ασπρόμαυρους» με 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι αντίπαλοι «εξαργύρωσαν» το καλό ξεκίνημα τους, παίρνοντας μία μικρή διαφορά, 4-8, την οποία ωστόσο διατηρούσαν σταθερά σε όλη την διάρκεια του σετ. Ο Δικέφαλος σε κομβικό σημείο ανέβασε «στροφές», έφερε το σετ στα ίσια, 19-20, ωστόσο το σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 22-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ, με αυτή του τρίτου. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πάρουν διαφορά από νωρίς, 5-8. Στην συνέχεια, οι «πράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει το σετ στα μέτρα του, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 22-25, να οδηγεί τη νίκη στο τάι-μπρέικ, 22-25.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος, και έχοντας τον Ούντρις «ζεστό», κατάφερε να πάρει ικανή διαφορά, 7-3. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 0-3, μειώνοντας αισθητά την διαφορά, ωστόσο με λάθος σερβίς του Ρανγκέλ, οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν στο 8-6. Με τον Πετρέα να δίνει άλλη «πνοή» με τα επιθετικά σερβίς του, ο ΠΑΟΚ «πάτησε» γκάζι, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 12-7. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα του, παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 13 Μαΐου και ώρα 19:15, στο ΟΑΚΑ.