Εξαιρετικές επιδόσεις από τον ΠΑΟΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16!

Κατηγορία: Στίβος
Δυναμικά έδειξαν την παρουσία τους οι αθλητές του ΠΑΟΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16, το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο και την Κυριακή 2 & 3 Ιουλίου, στο Καυτατζόγλειο Στάδιο.

Ο Δικέφαλος απέσπασε συνολικά έξι μετάλλια, εκ των οποίων, τρία χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο, έχοντας γενικά μία πολύ καλή παρουσία στη διοργάνωση.

Ο Γώγος Ιωάννης-Μάριος, τερμάτισε πρώτος στα 2000 μέτρα με φυσικά εμπόδια, με χρόνο, 6.48.94 λεπτά.

Ο Γκουλέκας Δημήτριος, πήρε επίσης χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό, με την βολή του στα 51.10 μέτρα..

Ο Μακρίδης Ιωάννης, βγήκε πρώτος στα 100 μέτρα με εμπόδια, σημειώνοντας χρόνο, μόλις 14.85 δευτερόλεπτα.

Η Καρανικόλα Ειρήνη, πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος, με ένα άλμα στα 5.07 μέτρα.

Ο Λόλας Ευάγγελος, τρέχοντας στο αγώνισμα των 1200 μέτρων, πήρε το χάλκινο μετάλλιο, με χρόνο 3.42.64 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και στο βάθρο του μόνου ομαδικού αγωνίσματος του Στίβου, κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στη μικτή σκυταλοδρομία 4Χ200, με την σύνθεση του να αποτελείται από τις Κρητικού Χριστίνα και Χάκκα Ευαγγελίνα και τους Μπάλα Ερμή και Μακρίδη Ιωάννη, οι οποίοι τερμάτισαν στο 1.47.12 λεπτό.

Τα «ασπρόμαυρα» αγόρια, Τάκας Άγγελος, Καλινδέρης Αθανάσιος, Μπάλας Γεώργιος-Ερμής και Γώγος Ιωάννης-Μάριος, τερμάτισαν πέμπτοι στη σκυταλοδρομία 4X80, με χρόνο 39.86 δευτερόλεπτα.

Ενώ, ο Γκουλέκας Δημήτριος, κατέκτησε την πέμπτη θέση στη σφαιροβολία, με την βολή του στα 11.33 μέτρα.

Η Χάκκα Ευαγγελίνα, τρέχοντας στη κατηγορία των 80 μέτρων, τερμάτισε έκτη, με χρόνο 10.78 δευτερόλεπτα.

Τα κορίτσια του Δικέφαλου, Ματζίρη Χριστίνα, Τραγάκη Φωτεινή, Καρανικόλα Ειρήνη και Συμεωνίδου Αικατερίνη, αγωνίστηκαν στη σκυταλοδρομία και στα 4X80, βγήκαν όγδοες, με χρόνο 42.45 δευτερόλεπτα.

Η Κρητικού Χριστίνα, τερμάτισε δέκατη στα 200 μέτρα με εμπόδια, σημειώνοντας χρόνο 32.28 δευτερόλεπτα.

Ενώ και ο Βαρυτιμίδης Παντελεήμων, βγήκε δέκατος τρέχοντας στο αγώνισμα των 150 μέτρων, με χρόνο 20.24 δευτερόλεπτα.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Βαρυτιμίδης Παντελεήμων και ο Μακρίδης Ιωάννης, είναι αθλητές από το τμήμα στίβου του ΠΑΟΚ που δραστηριοποιείται στην πόλη της Κατερίνης, γεγονός που δείχνει την καλή δουλειά που ξεκίνησε να γίνεται σε ένα νέο εγχείρημα για το τμήμα.

Ηλικιακά όλα αυτά τα παιδιά αποτελούν το μέλλον του τμήματος για τη συνέχεια και μάλιστα κάποια από αυτά συμμετείχαν και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 με αξιοπρέπεια, αν και μικρότεροι στην ηλικία.

Βέβαια, εύσημα αξίζουν και στους προπονητές των αθλητριών και των αθλητών του ΠΑΟΚ: Θεοχάρη Βαρυτιμίδη,  Ανέστη Μανταρτζίδη, Γεωργία Παπαδοπούλου, Μιχάλη Τσαναξή, Αναστάση Παπαδόπουλο, Σοφία Κακαρώνη και Ολυμπία Πετσούδη, για το καθημερινό τους έργο, ώστε να έρθουν τα παραπάνω αποτελέσματα.