Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ!

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ελβετικής, Nafels Volley με 3-1, στο πλαίσιο του Game 1 της Φάσης των «64» του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Walsh, Jorna, Costa, Van Den Dries, Ράπτη, Βουλκίδη και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι Ελβετοί ήταν εκείνοι που ρίσκαραν αρκετά στο σερβίς, πιέζοντας αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με τον Δικέφαλο να έχει χαμηλά ποσοστά και στην επίθεση του, οι αντίπαλοι πήραν το προβάδισμα στα μέσα του σετ, 14-16, το οποίο επέκτειναν σε κομβικό σημείο, 17-21. Συνεχίζοντας να ρισκάρουν πολύ στο σερβίς του οι Ελβετοί, και αυτό να τους βγαίνει, έγινε με 20-25 το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ άλλαξε πλήρως την εικόνα του, «συμμαζεύοντας» την υποδοχή του και έχοντας ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση. Με τον Van Den Dries να τελειώνει πολλές και δύσκολες μπάλες, ο Δικέφαλος έλεγξε από την αρχή το δεύτερο σετ, μη δίνοντας ελπίδα στους Ελβετούς. Έχοντας ένα καλό προβάδισμα στους τελευταίους πόντους, 21-16, ο ΠΑΟΚ με 25-20 έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, μπαίνοντας από την αρχή συγκεντρωμένος. Με τους Walsh και Van Den Dries να πιέζουν αρκετά την υποδοχή των Ελβετών, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα, το οποίο συνέχισε να το επεκτείνει, 16-11. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο Δικέφαλος δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του σετ, κατακτώντας το με 25-15.

Το τέταρτο σετ συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με τον Δικέφαλο να παραμένει προσηλωμένος. Οι ασπρόμαυροι έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του τελευταίου μέρους, με έναν άσο του Ράπτη έφεραν το σκορ στο 16-9. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και το σετ τελείωσε με 25-13.

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Ελβετία για τον επαναληπτικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου και ώρα 20:00.