Δεν τα κατάφερε στο Μαρούσι...

Για την 2η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο ηττήθηκε με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Κόστα, Βουλκίδη, Γιόρνα, Ράπτη, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα σερβίς του Ράπτη, 2-6. Ο Δικέφαλος με Κόστα διατήρησε το προβάδισμα στην αρχή, 7-11, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με 5-0 σερί, 12-11. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ, 16-16, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα 2-0 σερί, 18-16, αλλά τον ΠΑΟΚ να φέρνει το σετ στα ίσια, 18-18. Ο ΠΑΟΚ με Κόστα πήρε το πρώτο του σετ μπολ, 23-24, ωστόσο ο Κοβάρ έστειλε το σετ σε «παράταση». Σ' εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος δημιούργησε πέντε σετ μπολ, ωστόσο το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 31-29, στο δικό τους πρώτο σετ μπολ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι καλύτερα, έχοντας μία μικρή διαφορά, 3-6, την οποία συνέχισε να διατηρεί, 6-8. Όπως το πρώτο, έτσι και το δεύτερο σετ, ήταν οριακά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του, 15-15. Με επίθεση του Κοβάρ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στους κρίσιμους πόντους του δεύτερου σετ με κοινή αφετηρία, 20-20. Σ' εκείνο το σημείο ο Γιόσκο Μιλενκόσκι πέρασε στο παιχνίδι τον Σωτηρίου, ο οποίος έμελλε να είναι ο καθοριστικός παίκτης του δεύτερου σετ. Ο έμπειρος ακραίος του ΠΑΟΚ, με μπλοκ και επιθέσεις του, έδωσε «αέρα» τριών πόντων σε κρίσιμο σημείο 21-24. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-24, ωστόσο ο Σωτηρίου δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, γράφοντας το 23-25 και παράλληλα το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα από τους πρώτους πόντους, 8-5, μέχρι και τα μέσα 16-11. Με πολλά χαμένα σερβίς ο Δικέφαλος έδινε εύκολους πόντους στους «πράσινους», έχοντας ικανή διαφορά σε κρίσιμο σημείο, 18-12. Οι «ασπρόμαυροι» με μπλοκ του Τακουρίδη στον Ερνάντες μείωσαν, 21-17, ωστόσο η διαφορά δεν έπεσε περισσότερο. Ο Δικέφαλος, έχοντας τον Γιόρνα ως πρωταγωνιστή στους τελευταίους πόντους, προσπάθησε να μείνει στο σετ, ωστόσο εκείνο κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-21, 2-1.

Στο... νήμα κρίθηκε και το τέταρτο σετ, το οποίο ήταν συναρπαστικό σε θέαμα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το Γιόσκο Μιλενκόσκι να ξεκινάει τους Σωτηρίου και Τακουρίδη αντί των Ράπτη και Βουλκίδη. Με συνεχόμενους πόντους του Ουόλς, ο ΠΑΟΚ πήρε καλό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 14-18, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 18-18. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι την... παράταση, 24-24. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ «σπατάλησε» δύο σετ μπολ στο 24-25 και 25-26. Οι «πράσινοι» έκαναν 3-0 σερί εκμεταλλευόμενοι την καλή τους περιστροφή και με 28-26 έκαναν το 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 5 Νοεμβρίου, απέναντι στον ΑΟΠ Κηφισιάς, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.