ΠΑΟΚ... 4Χ4!

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Ηλυσιακού εκτός έδρας 0-3, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κρολ, Στράντζαλη, Κάφρεϊ, Βεργίδου, Μπλάνκο, Τσιόγκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας συνεχόμενους πόντους από Στράντζαλη και Κάφρεϊ, 5-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον ΠΑΟΚ, καθώς με την Βεργίδου να μοιράζει έξυπνα το παιχνίδι, βάζοντας στο παιχνίδι και την Κρολ, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, τόσο στα μέσα, 10-16, όσο και στα τέλη του σετ, 12-21. Το πρώτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 16-25, μετά από επίθεση της Κάφρεϊ από την πάιπ, 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην αρχή, με τις γηπεδούχες να μπαίνουν καλύτερα και τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή, 7-8. Η συνέχεια ήταν καθαρά «ασπρόμαυρη» υπόθεση, καθώς η πίεση στα σερβίς των παικτριών του ΠΑΟΚ, και ιδιαίτερα αυτά από την Στράντζαλη, έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 15-21. Με Κρολ και Κάφρεϊ στο τέλος, ο Δικέφαλος διπλασίασε τα σετ του με 17-25, 0-2.

Δυναμικά μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, θέλοντας να τελειώσει το παιχνίδι. Οι παίκτριες του Δικεφάλου ανέβαζαν σταδιακά ρυθμό στο σετ, αυξάνοντας μεθοδικά την διαφορά του σετ. Με καλό σερβίς το οποίο πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ προηγούμενες στο σκορ με πέντε πόντους, 16-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, και ο ΠΑΟΚ χάρη στα δυνατά σερβίς τα Κάφρεϊ, άνοιξε περισσότερο την διαφορά. Το 18-25 έδωσε τη νίκη με 0-3 στον Δικέφαλο, ο οποίος συνεχίζει στο πρωτάθλημα αήττητος.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 12 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, απέναντι στο Μαρκόπουλο.