Νίκη με «πληγή» για τον ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς, Βουλκίδη, Ράπτη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, έχοντας ποικιλία στα πρόσωπα όσον αφορά τις επιθετικές του επιλογές. Ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς προβάδισμα, 8-3, το οποίο συνέχισε να το επεκτείνει με Κόστα, 16-9. Στην τελική ευθεία του σετ ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα μετά από άσσο του Ράπτη και λάθος επίθεση της Κηφισιάς, 20-12, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-20. Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με επίθεση του Ράπτη «άνοιξαν» το σκορ στα σετ με 25-20, 1-0.

Δύο πρόσωπα παρουσίασε στο δεύτερο σετ του ΠΑΟΚ, ξεκινώντας στο σετ... νωθρά και βελτιώνοντας την εικόνα του στην τελική ευθεία. Οι αντίπαλοι μπορεί να πήραν προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 15-19, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τρομερό Κόστα στο φιλέ, ο Δικέφαλος έφερε το σετ στα μέτρα του, ισοφαρίζοντας σε κρίσιμο σημείο, 23-23. Η Κηφισιά μπορεί να πήρε στην... παράταση τέσσερα σετ μπολ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και κατέκτησε το σετ με το συναρπαστικό 29-27, 2-0.

Έχοντας ψυχολογία από την κατάκτηση του δεύτερου σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο. Ο Δικέφαλος μπορεί να πήρε σημαντικό προβάδισμα στα μέσα, 16-9, ωστόσο το σετ «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Ολλανδού ακραίου, Χάις Γιόρνα, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι. Με τους «ασπρόμαυρους» να διαχειρίζονται και την απώλεια του Γιόρνα, έχοντας παράλληλα τον Βαν Ντεν Ντρις σε καλή μέρα, το τρίτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-15.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, απέναντι στην Montana, για το game 1 της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup,