Νίκη χαρακτήρα στην παράταση!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας των Εσπερίδων Καλλιθέας με 84-80, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Θεοδώρου, Ουίλιαμς, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη και Κολλάτου

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να εκδηλώνει την πρώτη επίθεση, η οποία όμως ήταν άστοχη, το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενες με ένα δίποντο. Η απάντηση ήρθε με την Καρλάφτη να ευστοχεί σε βολή και να μειώνει σε 1-2, ενώ οι Κολλάτου και Ουίλιαμς με δύο δίποντα σουτ έκαναν το 5-2. Στη συνέχεια οι Κολλάτου και Τζετ-Ουίλσον, με δύο συνεχόμενα τρίποντα σουτ πήγαν το σκορ στο 11-5. Ενώ λίγο αργότερα και πάλι η Τζετ-Ουίλσον με το δεύτερο εύστοχο της τρίποντο έκανε το 14-7. Στη συνέχεια η Ουίλιαμς με καλάθι-φάουλ και με επιτυχημένη βολή έκανε το 17-9. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Κολλάτου να φέρνει το σκορ στο 19-13 και τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος ήταν λίγο μουδιασμένος και οι «Εσπερίδες» έκαναν ένα σερί 4 πόντων. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά με την Ουίλιαμς να κάνει το 21-19. Μετέπειτα, με καλάθι-φάουλ και εύστοχη βολή η Κολλάτου έκανε το 24-20. Αμέσως μετά η Ουίλιαμς βάζοντας μία στις δύο βολές έκανε το  25-20 και λίγο αργότερα το 27-22. Μετέπειτα, η Θεοδώρου με δύο συνεχόμενα δίποντα πήγε στο σκορ στο 31-24, ενώ στη συνέχεια με ένα τρίποντο της έκανε το 34-26. Αργότερα, η Κατσαμούρη και η Καρλάφτη βάζοντας μία στις δύο βολές έκαναν το 35-30 και 36-35 αντίστοιχα. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Κατσαμούρη ευστόχησε σε ένα ακόμα δίποντο σουτ, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 38-37.

Στην επανέναρξη του αγώνα, οι «ασπρόμαυρες» ήταν καταιγιστικές στα πρώτα λεπτά. Με δύο δίποντα σουτ της Ουίλιαμς και ένα τρίποντο της Καρλάφτη έκαναν 45-37. Η Κολλάτου με καλάθι-φάουλ και εύστοχη βολή μετά έκανε το 48-40. Αργότερα, η Καρλάφτη με ένα σουτ τριών πόντων πήγε το σκορ στο 51-43, ενώ η Ουίλιαμς με το ένα στα δύο στις βολές πήγε την διαφορά στους 10 πόντους, κάνοντας το 52-42. Μετέπειτα, η Κολλάτου με ένα τρίποντο πήγε το σκορ στο 55-44, μετά από αυτό οι φιλοξενούμενες ανέβασαν «στροφές» και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την εύστοχη βολή της Ουίλιαμς για το 56-52.

Στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η αναμέτρηση πήρε «άγρια ομορφιά». Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα σερί 0-6, ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 58-58 με δίποντο της Θεοδώρου. Στη συνέχεια οι «εσπερίδες» μπήκαν και πάλι μπροστά, όμως ο Δικέφαλος πήρε ξανά το προβάδισμα με το καλάθι-φάουλ της Κολλάτου, η οποία ευστόχησε και στην βολή, κάνοντας έτσι το 61-60. Αμέσως μετά με μία ωραία ομαδική αντεπίθεση, η Θεοδώρου 63-60 και στην συνέχεια το 65-60. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 76-66 με την Κιλαζίδου να ευστοχεί στις δύο από τις συνολικά τέσσερις βολές που εκτέλεσε. Αργότερα, η Ουίλιαμς κάνοντας το τέσσερα στα τέσσερα στις βολές πήγε το σκορ στο 71-68, με ένα τρίποντο οι παίκτριες των Εσπερίδων έκαναν  το 71-71 και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έδειξε μέταλλο και χαρακτήρα. Η Κολλάτου έκανε γρήγορα το 73-71 και η Κατσαμούρη έδωσε ξανά το προβάδισμα τον Δικέφαλο κάνοντας το 75-73. Αργότερα η Τζετ-Ουίλσον ισοφάρισε σε 77-77, ενώ η Καρλάφτη έκανε το 79-77. Στη συνέχεια, Τζετ-Ουίλσον με καλάθι-φάουλ και εύστοχη βολή πήγε το σκορ στο 82-77 και η Κατσαμούρη έκανε το 84-78 με ένα εύστοχο σουτ δύο πόντων. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το δύο στα δύο στις βολές και να διαμορφώνουν το τελικό σκορ σε 84-80.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, στις 3 Δεκεμβρίου, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΣΦΠ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-37, 56-52, 71-71, 84-80 (παράταση)

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης) : Κιλαζίδου 2, Θεοδώρου 11 (1), Κατσαμούρη 9, Ουίλιαμς 18, Ουίλσον 13 (2), Καρλάφτη 10 (2), Κολλάτου 21 (2).