Πισωγύρισμα...

Για την 10η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου τον ΟΑ Χανίων, γνωρίζοντας την ήττα με 65-69.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κολλάτου, Κιλαζίδου, Τζετ-Ουίλσον, Θεοδώρου και Ουίλιαμς.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, 4-4. Σ' εκείνο το σημείο οι «Κρητικές» δημιουργήσαν ένα μικρό προβάδισμα, 4-8, το οποίο ο Δικέφαλος με δύο τρίποντα από τις Θεοδώρου και Τζετ-Ουίλσον ανέτρεψε, 10-8. Τα Χανιά... απάντησαν με δικό τους 0-5 σερί, 10-13, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε την ανατροπή, ωστόσο οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στο σκοράρισμα, με το τελικό σκορ να είναι 14-17.

Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στην δεύτερη περίοδο, παίρνοντας πόντους από Θεοδώρου και Κιλαζίδου, 19-17, ενώ στη συνέχεια με καλάθι και φάουλ της Ουίλιαμς αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, 22-19. Σ' εκείνο το σημείο τα Χανιά έκαναν την ανατροπή, 22-23, με την Ουίλιαμς με μία βολή να ισοφαρίζει, 23-23. Βάζοντας την μπάλα μέσα στην Τζόνσον, τα Χανιά αύξησαν την διαφορά, 27-32, με την Θεοδώρου να μειώνει σε 29-32, και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους να είναι 30-33.

Με επιθετικό «κρεσέντο» της Τζετ-Ουίλσον ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, την οποία ο Δικέφαλος έφερε γρήγορα στα ίσια, 35-35. Οι φιλοξενούμενες βάζοντας την μπάλα μέσα, αλλά και από την γραμμή των τριών πόντων, διατηρούσαν μία μικρή διαφορά, 40-44, την οποία ο ΠΑΟΚ έβρισκε τρόπο να την ανατρέπει κατά διαστήματα. Με την Ουίλιαμς να παίρνει επιθέσεις πάνω της, ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα, 52-48, το οποίο με την Αμερικανίδα σέντερ επέκτεινε, 54-48, σκορ το οποίο ήταν και τελικό.

Σ' ένα νευρικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος με τρίποντα των Τζετ-Ουίλσον και Καρλάφτη κρατούσε τα Χανιά στους πέντε πόντους, 61-56. Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική, καθώς ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στο 61, με τις φιλοξενούμενες έχοντας σε καλή μέρα την Ακλ να παίρνουν το προβάδισμα, 61-62. Το παιχνίδι ήταν «ντέρμπι» στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τα Χανιά να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 63-65. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο χάνοντας κρίσιμες βολές, δεν τα κατάφερε να πάρει κάτι, με το τελικό 65-69 να μη το δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30, εκτός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό, για την 11η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-33, 54-48, 65-69

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολεόγλου, Θεοδώρου 17(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Κουκουναρίδου, Ουίλιαμς 12, Τζετ-Ουίλσον 16(3), Καρλάφτη 9(2), Μηνοβγίδου, Πολυμέρου, Κολλάτου 7(2).