«Αέρας» από την Λαμία ο ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Λαμίας με 0-3 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Δυναμικά μπήκαν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, δείχνοντας την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, 3-8. Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στους τρεις, 8-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τον τρόπο, παίζοντας σε υψηλούς ρυθμούς να πάρει σαφές προβάδισμα στα μέσα του σετ, 9-16. Στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος ανέβασε όλο και περισσότερο την απόδοση του, παίρνοντας με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου την πρώτη διψήφια διαφορά, 10-20. Η Λαμία δεν μπόρεσε να μειώσει, και έτσι με διπλό μπλοκ των Κρολ και Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1 με 11-25.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις γηπεδούχες να ξεκινούν με 3-0 σερί, αλλά τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή, έχοντας σε καλή μέρα την Κάφρεί, 3-4. Μέχρι και το 6-6 οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει στη συνέχεια ένα 0-6 σερί, παίρνοντας σαφές προβάδισμα, 6-12. Επάνω σε εκείνο το... ξέσπασμα «έχτισε» την διαφορά ο ΠΑΟΚ, φτάνοντας μέχρι το 7-15. Με 5-0 σερί οι γηπεδούχες μείωσαν, 12-15, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν τις άφηνε να διεκδικήσουν κάτι, 14-21. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ χτύπησε με Λιάγκη και κέντρο (Μπλάνκο-Τερζόγλου), για να φτάσει στο 0-2 με 19-25.

Με διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας από νωρίς ένα ικανό προβάδισμα, 4-8. Ο Μάρκο Φενόλιο μπορεί να έδωσε «ανάσες» σε κάποιες παίκτριες του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, ωστόσο η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα από τα μέσα, 8-16, μέχρι και την τελική ευθεία, 12-21. Δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο ΠΑΟΚ με την Μερτέκη τελείωσε το παιχνίδι, κατακτώντας και το τρίτο σετ με 15-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00, κόντρα στην Brno, στο PAOK Sports Arena, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Women's Cup.