Το... βλέμμα στις εγχώριες διοργανώσεις...

Για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το βράδυ της Πέμπτης 15 Δεκεμβρίου, την Μακάμπι Τελ-Αβίβ από το Ισραήλ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Κόστα, Ουόλς, Βουλκίδη, Σωτηρίου, Ράπτη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν πίεσε πολύ την υποδοχή των Ισραηλινών από την γραμμή του σερβίς, κάνοντας εύκολη τη... ζωή τους. Αντίθετα, ο ίδιος είχε πρόβλημα στην δική του υποδοχή, κάτι το οποίο η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στα μέσα, 8-14. Μην μπορώντας να διορθώσει τα στοιχεία τα οποία τον... πλήγωναν, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το σετ, χάνοντας το με 15-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Μιλενκόσκι πέρασε στο παιχνίδι τον Γιόρνα αντί του Σωτηρίου, έχοντας εντοπίσει το πρόβλημα στην υποδοχή. Η Μακάμπι έχοντας την ψυχολογία από το πρώτο σετ διαχειρίστηκε στους πρώτους πόντους καλύτερα τις καταστάσεις, δημιουργώντας προβάδισμα, 11-14, το οποίο επέκτεινε, 13-17. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, πιέζοντας με τα σερβίς του την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνουν κάποιες μπάλες... ψυχολογίας, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά σε κομβικό σημείο, 21-18. Η Μακάμπι μείωσε στον πόντο, 21-20, ωστόσο το μομέντουμ έδειξε ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει τα σετ, 25-21, 1-1.

Σ' ένα τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε σε... οριακές καταστάσεις, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ από την αρχή, μέχρι και τα μέσα, 14-14. Σ' εκείνο το σημείο η Μακάμπι δημιούργησε ένα μικρό σερί, παίρνοντας ένα προβάδισμα, 14-16. Η διαφορά δεν ξέφευγε, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να κυνηγάει να κάνει την ανατροπή, μειώνοντας σε πολλές περιπτώσεις στον πόντο. Στην τελική ευθεία οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, 19-21, επεκτείνοντας το στη συνέχεια με «όπλο» το μπλοκ, 19-23. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, 21-24, ωστόσο η Μακάμπι έκανε το 21-25 και πήρε την πρόκριση, 1-2.

Στο τέταρτο σετ και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε επτάδα με αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τους Ηλία, Μούχλια, Μπούτο, Τακουρίδη και λίμπερο τον Μιχελάκη, με τους Ράπτη και Βουλκίδη να παραμένουν. Σ' ένα σετ δοκιμών και για τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, κερδίζοντας μαζί με το σετ και πολύτιμο αγωνιστικό σε όλους τους παίκτες του, 26-24, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με την ίδια αρχική σύνθεση, όπως και στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 4-5, με την Μακάμπι να παίρνει ένα προβάδισμα, 7-11, το οποίο μείωσε και πάλι ο Δικέφαλος, 10-11. Η Μακάμπι βρήκε τρόπο να ανοίξει την διαφορά, κερδίζοντας το παιχνίδι με 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου και ώρα 21:30, εντός έδρας, κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.