Θα επιστρέψει!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών
Για την 9η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco το απόγευμα του Σαββάτου 17 Δεκέμβριου, αντιμετώπισε τον ΟΦΝΙ από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 23-22.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν, όπως αναμενόταν, «ντέρμπι», με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του. Η Νέα Ιωνία μπορεί να σκόραρε πρώτη, 1-0, ωστόσο ο Δικέφαλος, με 0-5 σερί, πήρε προβάδισμα στα πρώτα δέκα λεπτά, 1-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 6-6. Με τη μια ομάδα να διαδέχεται την άλλη στο σκοράρισμα, τα τελευταία λεπτά κυμαίνονταν στην ισοπαλία. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία πήρε προβάδισμα ενός τέρματος, 9-8, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση νωρίς, 14-14. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν και πάλι το προβάδισμα, 18-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 0-3 σερί έκανε και πάλι την ανατροπή, 18-19. Το παιχνίδι συνέχισε να κρίνεται σε οριακές καταστάσεις. Το 19-21 έγινε 22-21, με το τελευταίο πεντάλεπτο να παίρνει… φωτιά. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα στη Νέα Ιωνία με 23-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, την Τετάρτη 21 Ιανουαρίου και ώρα 18:30, απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-5, 6-6, 9-8, 12-11 (ημχ.), 13-12, 15-14, 17-16, 19-21, 22-21, 23-22

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου 1, Σεβδίλη 3, Γκόμες 1, Ζενελι 4, Μποριζόφσκα 4, Γκρμπάβτσεβιτς, Ριμπέιρο 3, Μπουράτο 3.