«Αποχαιρέτησε» την Volleyleague για το 2022 με νίκη!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Κάφρεϊ, Κλέπκου, Στράντζαλη, Πολυνοπούλου, Μπλάνκο, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Φανερά επηρεασμένος από το ευρωπαϊκό παιχνίδι, το οποίο έδωσε την Πέμπτη και το οποίο πήγε στα πέντε σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε «φρέσκος» στο παιχνίδι, κάνοντας λάθη από την γραμμή του σερβίς. Η Θήρα εκμεταλλεύτηκε αυτά τα λάθη και πήρε μία διαφορά στους πρώτους πόντους, 3-6, την οποία διατηρούσε μέχρι τα μέσα, 12-15. Ο Δικέφαλος με σερί πόντους της Κρολ μείωσε στους δύο, 17-19, ωστόσο σε κομβικό σημείο οι φιλοξενούμενες πήραν σημαντικό προβάδισμα, 19-24. Με 2-0 σερί ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, 21-24, ωστόσο το σετ κατέληξε στην Θήρα με 21-25, 0-1.

Με διάθεση να μην μπει σε περαιτέρω... περιπέτειες μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του, με καλά σερβίς τα οποία πίεσαν την υποδοχή της Θήρας. Το 6-4 έγινε 11-4, και από κει και έπειτα ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο σετ. Με την Στράντζαλη να «πυροβολεί» από την γραμμή του σερβίς, ο Δικέφαλος πήρε ικανό προβάδισμα στα μέσα του σετ, 16-8. Δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έπαιζε σε υψηλό ρυθμό, φτάνοντας στην ισοφάριση των σετ με 25-16, 1-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του τρίτου σετ στους πρώτους πόντους, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 9-9. Με Στράντζαλη και Κρολ, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε σερί, 12-9, το οποίο ανάγκασε την Θήρα σε τάιμ-άουτ. Ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε και με νέο 2-0 σερί, άνοιξε περισσότερο την διαφορά, 14-9. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ είχε σημαντικό προβάδισμα στα τέλη του σετ, 19-14. Στην τελική ευθεία, μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε προβάδισμα έξι πόντων, 22-16, ωστόσο με 0-3 σερί, η Θήρα μάζεψε την διαφορά, 22-19. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμες και με 25-21 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο και πολύ κρίσιμο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 11-9. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 11-11 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 14-17. Όμως οι «ασπρόμαυρες» επανήλθαν με την Πολυνοπούλου να κάνει το 17-17. Μέχρι και το 20-20 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Στράντζαλη κάνοντας ένα σερί 2-0 έδωσε μία ανάσα στον Δικέφαλο κάνοντας το 22-20, ενώ η Κρολ σφράγισε την νίκη πηγαίνοντας το σκορ στο 25-21 και τα σετ στο 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου και 19:00, εκτός έδρας, κόντρα στην Brno, για τον δεύτερο αγώνα της φάσης των «32» του Women's CEV Cup.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-16, 25-21, 25-21) σε 99'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρολ 28 (27/52 επ., 1 άσσο), Κλέπκου 2 (2/5 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Βεργίδου 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 11 (9/19 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 57% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 6 (3/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 77% υπ.-62% άριστη), Ηλιοπούλου, Στράντζαλη 13 (10/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.-29% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Μπόζιτς 6 (0/1 επ., 1 άσσο), Λάνγκεγκερ 13 (11/24 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 30% υπ.- 10% άριστες), Μερκάδο 21 (19/43 επ., 2 άσσοι), Κέτσμαν 11 (9/34 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-20% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 47% υπ.-35% άριστες), Ζιώγα 5 (5/9 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Αδαμοπούλου 1 (1/3 επ.), Φάκη.