Δεν τα κατάφερε στον Πειραιά...

Για την 9η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Τετάρτης 21 Δεκεμβρίου, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Γιόρνα, Κόστα, Τακουρίδη, Ράπτη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 8-4. Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχοντας χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, έχασαν περισσότερο έδαφος, με το σκορ στα μέσα του σετ να είναι 16-9. Στα τέλη του σετ, ο ΟΣΦΠ είχε διαφορά επτά πόντων, 21-14, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση μειώνοντας στους τρεις με 0-4 σερί, 21-18. Η διαφορά ωστόσο δεν μειώθηκε περισσότερο, με το πρώτο σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-21, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα, κυνηγώντας στους πόντους από την αρχή. Με πρόβλημα στην υποδοχή, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να βρει καλές επιθέσεις, παίζοντας σε χαμηλά ποσοστά. Στην τελική ευθεία ο ΟΣΦΠ είχε το προβάδισμα, 21-9, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-14, 2-0.

Σαφώς βελτιωμένος εμφανίστηκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από την αρχή. Αυξάνοντας τα ποσοστά του σε υποδοχή και επίθεση, ο Δικέφαλος πήρε τα «ηνία» του σετ, 13-16. Με σταθερό Γιόρνα και τον Βαν Ντεν Ντρις να... ανεβαίνει, ο ΠΑΟΚ πήρε σαφές προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 16-21. Ο ΟΣΦΠ μείωσε στους δύο, 19-21, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βγάζοντας ψυχραιμία μείωσε με 23-25, 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν «ντέρμπι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικούς λόγους. Ο ΟΣΦΠ μπορεί να μπήκε καλύτερα, παίρνοντας ένα προβάδισμα, το οποίο ο ΠΑΟΚ βγάζοντας αντίδραση βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει, 16-16. Χέρι-χέρι συνέχισαν να πηγαίνουν οι δύο ομάδες μέχρι και το 19-19, με τον ΟΣΦΠ να κάνει ένα 2-0 σερί, 21-19. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο δεν τα κατάφερε, χάνοντας το σετ με 25-22, 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου και ώρα 21:30, εντός έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της προημιτελικής φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».