«Στροφή» στις εγχώριες διοργανώσεις...

Για το δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «32» του CEV Women's Cup, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Τσεχία, όπου και αντιμετώπισε την Brno, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Καλύτερα μπήκε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-11. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 15-13. Σ' εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος έχασε την συγκέντρωση του, επιτρέποντας στις Τσέχες να ανοίξουν περισσότερο την διαφορά, 21-16. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να επιστρέψου, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, χάνοντας το πρώτο σετ με 25-19, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, 9-10. Με συνεχόμενους πόντους από τις ακραίες του, Στράντζαλη και Κλέπκου, ο Δικέφαλος ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς, 16-19. Σε κρίσιμο σημείο η Brno έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 21-21, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στην τελική ευθεία, 23-23. Εκεί, ανέλαβε δράση η Στράντζαλη η οποία με δύο δύσκολες επιθέσεις έκανε το 23-25, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 1-1.

Το τρίτο σετ «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό της Πέιτον Κάφρεϊ. Η Αμερικανίδα ακραία του Δικεφάλου τραυματίστηκε στο 20-13 του σετ, μένοντας εκτός δράσης για τον υπόλοιπο αγώνα. Όσον αφορά την εικόνα του σετ μέχρι εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα, 14-10. Από το 20-13 στο παιχνίδι πέρασε η Μερτέκη, με τον Δικέφαλο να προσπαθεί να επιστρέψει. Κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό, με τον ΠΑΟΚ να χάνει το σετ με 25-19, 2-1.

Στο πιο συναρπαστικό σετ του αγώνα, το τέταρτο, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα προκειμένου να πετύχει η καθεμία τον σκοπό της. Ο Δικέφαλος, ο οποίος δεν έχει στην διάθεση του την Κάφρεϊ, αντέδρασε μετά την απώλεια του τρίτου σετ, παίρνοντας προβάδισμα, 11-16. Σε κομβικό σημείο του παιχνιδιού, η Brno έβγαλε αντίδραση και όχι μόνο έφερε το σετ στα ίσια, έκαναν και την ανατροπή, 20-19. Με το σετ να κρίνεται στην απόλυτη ισορροπία, εκείνο κατέληξε σε... παράταση, 24-24. Με απίστευτη αυταπάρνηση και από τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τα τρία σετ μπλοκ που του παρουσιάστηκαν, χάνοντας το σετ με 34-32, 3-1, το οποίο τον αφήνει εκτός των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-4, 11-16, 20-21, 34-32

*Οι πόντοι της Μπρνο προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 23-25, 25-19, 34-32) σε 119'

ΜΠΡΝΟ (Έρικ Νεζόντα): Κουλισιάνι 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουνίκοβα 10 (7/18 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. - 7% άριστες), Μορένο 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Χρούσετσκα 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Μπούκοβσκα 15 (13/37 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. - 3% άριστες), Νικόλοβα 35 (31/65 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ντιγκρινόβα (λ, 47% υπ. - 11% άριστες), Στοϊκοβιτς, Πελικάνοβα, Καμάσαοβα 2 (2/12 επ., 47% υπ. - 6% άριστες).

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Κρολ 15 (14/57 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (19/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Βεργίδου 8 (4/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 8 (8/18 επ., 48% υπ. - 17% άριστες), Μπλάνκο 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ. - 4% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Μερτέκη 1 (1/6 επ.), Κλέπκου 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 άσσος), Λιάγκη 2 (2/3 επ.).