«Λύγισε» στην Κρήτη...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Για τον τελικό του Σούπερ Καπ, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κρήτη, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Τετάρτης 4 Ιανουαρίου, στο ΒΑΚ, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Σ' ένα πρώτο σετ με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, στο οποίο την παράσταση «έκλεψαν» οι δύο διαγώνιοι, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπορεί να είχαν ένα προβάδισμα το οποίο έφτανε μέχρι τους δύο πόντους, 13-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβρισκε τρόπους για να το ισοφαρίζει. Στην τελική ευθεία ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία, 18-18, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι «πράσινοι» με 4-0 σερί πήραν σημαντικό προβάδισμα, χάρη σε επιθέσεις των Φράγκου και Ερνάντεζ, 22-18. Εκείνο το διάστημα φάνηκε κομβικό για το σετ, διότι ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να επιστρέψει, χάνοντας το πρώτο σετ με 25-20, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μοναδικές φάσεις και αυταπάρνηση στο παρκέ. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους, με τα λάθος σερβίς να είναι το κυρίαρχο στοιχείο, 9-9. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, πιέζοντας με τα σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού, 12-16. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, 13-18, ωστόσο οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, 20-22. Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ μπολ με Κόστα, 22-24, ο Παναθηναϊκός μείωσε, 23-24, και στην επόμενη φάση οι τέσσερις μπάλες... μεταμορφώθηκαν σε μπλοκ άουτ, κάνοντας το 23-25 σε 24-24. Στην... παράταση οι δύο ομάδες έδειξαν τρομερή αυταπάρνηση, «σβήνοντας» η μία τα σετ μπολ της άλλης. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήταν μαζί μέχρι το 32-32(!), με τον Δικέφαλο να κάνει 0-2 σερί και να ισοφαρίζει σε 1-1, 32-34.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει πολύ την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ρισκάροντας πολύ στο σερβίς. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να χάσει πολλά σερβίς, δίνοντας πόντους στους «πράσινους», οι οποίοι πήραν μία διαφορά από νωρίς, 8-5, την οποία συνέχισε να διατηρεί μέχρι τα μέσα, 13-9. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί αυτή την διαφορά μέχρι και την τελική ευθεία, 19-13. Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι σ' εκείνο το σημείο έδωσε «ανάσες» στην βασική του επτάδα, έχοντας στο μυαλό το επόμενο σετ. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το προβάδισμα του, κάνοντας το 2-1 με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 6-9. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα των τριών πόντων, 9-12, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε το σετ στα... ίσια, 13-13. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι μαζί μέχρι και το 16-16, όπου και ο Παναθηναϊκός με 2-0 σερί, πήρε προβάδισμα, 18-16. Σε κρίσιμο σημείο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά, 21-18, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει με τα σερβίς του Τακουρίδη, 21-20, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με... μπροστάρη τον Ερνάντεζ πήρε προβάδισμα, 23-20. Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να επιστρέψει, γνωρίζοντας την ήττα με 25-22, 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 7 Ιανουαρίου και ώρα 21:30, εκτός έδρας, κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.