Το καθήκον του κόντρα στον Ιωνικό!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εντός έδρας του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 25-22, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, και στηριζόμενος κυρίως στην περιφέρεια του πήρε μία μικρή διαφορά δυο γκολ, 4-2. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση φέρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι στα ίσια, 5-5, ενώ στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά, 7-8. Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ήταν «ντέρμπι», με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα, μέχρι και το τελικό 13-13.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, 16-13. Ο Ιωνικός βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στον αγώνα, με τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά να ξεκινούν με τις δύο ομάδες σε κοινή αφετηρία, 18-18. Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γούσιου «έσφιξαν» την άμυνα τους, πετυχαίνοντας κάποια κρίσιμα γκολ. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με τρία γκολ, 23-20, παίρνοντας τη νίκη με 25-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 21 Ιανουαρίου, εκτός έδρας, κόντρα στην ΧΑΝΘ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 6-8, 9-10, 11-11, 13-13 (ημχ), 16-13, 16-15, 18-18, 21-20, 23-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου 1, Βελισσαρίου, Αποστόλου 1, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 2, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.