«Σπατάλησε» τις ευκαιρίες του...

Για την 11η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το βράδυ του Σαββάτου 14 Ιανουαρίου στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε καλά, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στην αρχή, 0-3 και 5-8. Ο Δικέφαλος συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, κάτι το οποίο εκμεταλλευόταν ο Παναθηναϊκός, αυξάνοντας το προβάδισμα του, 12-17. Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι βλέποντας την διαφορά να... ανοίγει, ξεκούρασε κάποιους παίκτες της βασικής επτάδας, με το σετ να καταλήγει στους «πράσινους» με 18-25, 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ στις αρχές του, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι και το 9-9. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να πηγαίνει στο σερβίς, η υποδοχή των φιλοξενούμενων είχε προβλήματα, κάτι το οποίο έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 13-9. Σ' εκείνο το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ «έχτισε» την κυριαρχία του, αυξάνοντας το ακόμα περισσότερο, 18-12. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει με 25-16, 1-1.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να μάχονται καθόλη την διάρκεια του. Με Γιόρνα και Κοβάρ να ηγούνται στους πρώτους πόντους, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήταν μαζί στην αρχή, 5-5. Με καλή λειτουργία στο μπλοκ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα του σετ, 15-13. Στην τελική ευθεία ωστόσο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κοινή αφετηρία, 21-21. Ο Δικέφαλος μπορεί να βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, 22-24, ωστόσο με επίθεση Γιόρνα και άσσο του Κόστα, οδήγησε το σετ σε «παράταση», 24-24. Στην «παράταση» στις δύο φάσεις διαρκείας που δημιουργήθηκαν, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος, κατακτώντας το σετ με 24-26, 1-2.

Μεγάλες συγκινήσεις έκρυβε και το τέταρτο σετ, στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας ένα ικανό προβάδισμα, 13-8. Με καλό μπλοκ και πίεση στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, με τον Δικέφαλο να είναι σε θέση ισχύος σε κομβικό σημείο, 20-15. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μειώνοντας σε πρώτη φάση, 20-19, ενώ στη συνέχεια έφτασε μέχρι και σε ματς μπολ, 23-24. Ο ΠΑΟΚ έστειλε το σετ στην παράταση, 24-24, στην οποία και οι δύο ομάδες έδειξαν απίστευτη αυταπάρνηση. Ο Δικέφαλος δεν εκμεταλλεύτηκε οκτώ σετ μπολ, χάνοντας τελικά το τέταρτο σετ με 34-36.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 24-26

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 34-36

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'