Δεύτερη επικράτηση επί του Παναθλητικού!

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθλητικού με 62-56, στο πλαίσιο της 16ς αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουίλιαμς, Τζετ-Ουίλσον, Πέρι και Κολλάτου.

Οι «ασπρόμαυρες» αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό τους, Ρένια Καρλάφτη, η οποία λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να βοηθήσει τις συμπαίκτριες της στο παρκέ.

Ο Δικέφαλος μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης με «πατημένο το γκάζι». Η Τζετ-Ουίλσον με δύο εύστοχα δίποντα σουτ έκανε το 4-0, ενώ λίγο αργότερα η Πέρι σημείωσε τους πρώτους της πόντους στο νέο της «σπίτι» κάνοντας το 8-2. Με αυτόν τον δυναμικό ρυθμό συνεχίστηκε η πρώτη περίοδος και η Κιλαζίδου μετά από ένα εντυπωσιακό πέρασμα από την άμυνα με ένα δίποντο σουτ έκανε το 14-6. Με δύο συνεχόμενα καλάθια η Ουίλιαμς πήγε το σκορ στο 18-9, με την Κιλαζίδου διαμορφώνει το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 20-9.

Στην δεύτερη περίοδο έπεσε ελαφρός το τέμπο του αγώνα. Η Τζετ-Ουίλσον με το πρώτο τρίποντο στον αγώνα για τις «ασπρόμαυρες» έκανε το 23-11. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί στον πιο «άγριο» τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων του. Μετέπειτα η Κατσαμούρη έκανε το 25-19, αμέσως μετά η Τζετ-Ουίλσον το 27-19 και η Κολλάτου ευστοχώντας στην μία από τις δύο βολές πήγε το σκορ στο 28-19. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με την Ουίλιαμς να κάνει το 30-21.

Στην επανέναρξη της αναμέτρησης, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό τους. Η Ουίλιαμς πήγε την διαφορά στους 11 πόντους μεταξύ των δύο ομάδων κάνοντας το 35-24. Στη συνέχεια η Κιλαζίδου άνοιξε και άλλο την ψαλίδα διαμορφώνοντας το σκορ σε 40-25 και λίγο μετά με ένα τρίποντο έκανε το 45-28. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 45-33.

Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έπρεπε διατηρώντας την ψυχραιμία του. Η Τζετ-Ουίλσον με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 58-40 και η Πέρι με δύο συνεχόμενα δίποντα πήγε το σκορ στο 54-49. Στη συνέχεια η Κολλάτου κάνοντας το δύο στα δύο σε τέσσερις συνολικά βολές έκανε το 56-49 και το 60-53 αντίστοιχα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 62-56.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 22 Ιανουαρίου και ώρα 13:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΓΑΣ Ευνίκο, για την 17η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 30-21, 45-33, 62-56

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 10(1), Κιολεόγλου, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Μινοβγίδου, Κουκουναρίδου, Ουίλιαμς 14, Τζετ-Ουίλσον 20(2), Καρλάφτη, Πέρρι 6, Πολυμέρου, Κολλάτου 10.