Οι «Νταμπλούχες» είναι εδώ!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 26-30, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μεντεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Ζενέλι, Γκόμες, Μπροκάρντο, Βράνσιτς και τερματοφύλακα την Τσικνάκη.

Καταιγιστικός ήταν ο Δικέφαλος στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους, με την Χατζηπαρασίδου να συνεργάζεται υπέροχα με την Γκομες, και τις δύο να δημιουργούν πρόβλημα στην άμυνα του ΑΕΣΧ. Οι «ασπρόμαυρες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο έφτασαν μέχρι και στα πέντε τέρματα με γκολ της Γκομες, 4-9. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και μείωσαν στα τρία τέρματα με την Τροχίδου, 10-13, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει και πάλι την διαφορά με γκολ της Μπρούνα Ντίας, 11-15. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 12-16.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο γρήγορα γκολ του ΑΕΣΧ, 14-16, τα οποία ισοφάρισε ο Δικέφαλος με Γκόμες και Μπροκάρντο, 14-18. Ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων, παίρνοντας σημαντικές επιθετικές βοήθειες από την περιφέρεια του, καθώς Σεβδίλη και Μπροκάρντο εκτελούσαν κατά... ριπάς. Οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν την διαφορά μέχρι και στα έξι τέρματα, 20-26, ωστόσο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στα δύο τέρματα, 25-27, βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με πρωταγωνίστρια την Μπρούνα Ντίας ο Δικέφαλος πήρε διαφορά και τη νίκη με 26-30.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 28 Ιανουαρίου, εντός έδρας, κόντρα στον ΓΑΣ Καματερού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-8, 7-12, 8-13, 12-16 (ημχ), 15-19, 18-22, 19-24, 21-26, 23-27, 26-30.

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 2, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 5, Γκόμες 5, Ζένελι, Μποριζόφσκα 2, Μπρούνα Ντίας 5, Μπουράτο 6, Γκρμπάβτσεβιτς.