Εύκολο απόγευμα και τώρα… Final-4!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΓΑΣ Καματερού με 31-11, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Καπρινιώτη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Σεβδίλη, Γκόμες και Μπροκάτο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από την αρχή νωχελικό και οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε «χαμηλές πτήσεις». Σχεδόν μετά από 4 λεπτά η Σεβδίλη άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Μετέπειτα οι «Νταμπλούχες» ανέβασαν τον ρυθμό τους ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ με την «νεοφερμένη» Νταμπέβσκα να κάνει το 9-5. Με αυτή την εικόνα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και με την Ζυγούρα να κάνει το 12-7.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας μετά την ανάπαυλα. Ο Δικέφαλος έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα και με μεγάλα σερί τερμάτων άνοιξε εύκολα την ψαλίδα του σκορ. Η Χατζηπαρασίδου έκανε το 20-8 και έφτασε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στα 12 τέρματα, ενώ λίγο αργότερα η Σεβδίλη με όμορφο τέρμα έκανε το 23-9. Το ίδιο υψηλό τέμπο είχε η αναμέτρηση μέχρι να τελειώσει με τον πίνακα του σκορ να γράφει 31-11.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου και ώρα 15:00, απέναντι στην Αναγέννηση Άρτας, στο πλαίσιο του ημιτελικού του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 12-7 (ημχ), 15-8, 18-8, 21-9, 25-9, 28-10, 31-11

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 4, Βράντσιτς 1, Ζυγούρα 3, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 11, Γκόμες 1, Ζένελι 2, Μποριζόφσκα, Νταμπέφσκα 3, Μπρούνα Ντίας 1, Μπουράτο 2