«Έφυγε» με το τρίποντο από το Αιγάλεω!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Αιγάλεω με 1-3, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Κλέπκου, Κρολ και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί επτά πόντων έφτασε εύκολα στο 3-8. Ωστόσο οι γηπεδούχες απάντησαν σε 8-8 και μέχρι το 11-11 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί. Με επτά συνεχόμενους πόντους οι παίκτριες του ΑΟ Αιγάλεω πήραν το προβάδισμα με 17-11. Οι «ασπρόμαυρες» μπόρεσαν να απαντήσουν παίρνοντας το προβάδισμα με 20-22 με την Μερτέκη. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να κάνουν το 26-24 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος ανέβασε «στροφές». Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5, από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ με «χτυπώντας» 6 φορές με πήγε το σκορ στο 5-11 με «πρωταγωνίστρια» την Κρολ. Λίγο αργότερα ο Δικέκαλος έφτασε στο 8-16 με την Κάφρεϊ, ενώ «έπιασε» τους 22 έχοντας προβάδισμα έντεκα πόντων με την Μπλάνκο να κάνει το 10-22. Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν σε 1-1 πηγαίνοντας στο σκορ 13-25.

Το τρίτο σετ συνεχίστηκε με το ίδιο τέμπο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7 και ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με την Κάφρεϊ να κάνει το 7-8, όμως μετέπειτα το σκορ έφτασε στο 11-11. Τότε ο Δικέφαλος με ένα ακόμα «ξέσπασμα» έκανε το 11-18. Οι «ασπρόμαυρες» δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση μέχρι την ολοκλήρωση του σετ, φτάνοντας αρχικά στο 16-21 με την Μπλάνκο και έκαναν το 2-1 με 17-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ξεκίνησε κατά τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 5-5, ενώ στη συνέχεια η γηπεδούχες έκαναν το 8-5. Ο ΠΑΟΚ απάντησε αρχικά ισοφαρίζοντας σε 8-8 με την Βεργίδου και μετά οι ενώ πήγαιναν μαζί μέχρι τους επόμενους 18-18. H Κάφρεϊ μείωσε σε 21-19 και στη συνέχεια σε 23-21. Οι γηπεδούχες έφτασαν το σκορ στο 24-22 και τότε ο Δικέφαλος έδειξε πως δεν θα άφηνε το σετ να χαθεί. Η Κλέπκου με πλασέ έκανε το 24-23 και η Πολυνοππούλου με άσσο ισοφάρισε σε 24-24, την νίκη κλείδωσε η Κρολ κάνοντας το 24-26 και το 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 4 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στο Ηλυσιακό.

1ο σετ:  3-8, 16-11, 20-21, 26-24
2ο σετ:  5-8, 8-16, 10-21, 13-25
3ο σετ:  7-8, 11-16, 16-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-18, 24-26

Τα σετ: 1-3 (26-24, 13-25, 17-25, 24-26) σε 92'.

*Οι πόντοι του Αιγάλεω  προήλθαν από 11 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ  προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Σάντρικ 7 (4/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ντεκανί 14 (9/27 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 70% υπ. - 33% άριστες), Πιρβ 8 (6/29 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), Πετοβάρι 18 (11/38 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Λύρα (λ, 25% υπ.-08% άριστες), Μάρκου (λ, 52% υπ.-29% άριστες), Γκέκοβιτς,  Δρέμπελα.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κρολ 23 (18/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/8 επ., 50% υπ.-50% άριστες), Βεργίδου 2 (0/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 25 (19/29 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 31% υπ.-12% άριστες), Μπλάνκο 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 47% υπ.-22% άριστες),  Μπιτσακτσή (λ, 20% υπ.-20% άριστη), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 11 (9/15 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-30% άριστες), Στράντζαλη.