Νίκη με αντίδραση και ανατροπή!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Μαρκόπουλου με 2-3, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Κλέπκου.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στην αρχή, βρίσκοντας λύσεις από Κρολ και Κάφρεϊ, 7-10. Η διαφορά παρέμενε μέχρι και τα μέσα του σετ σε επίπεδα... ασφαλείας, με την Στράντζαλη να κάνει το 10-14. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν, 14-14, με τον Δικέφαλο να απαντάει με 0-3 σερί, 14-17, αυξάνοντας κιόλας το προβάδισμα με άσσο της Βεργίδου, 15-20. Στην τελική ευθεία το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο, 19-20, ενώ στη συνέχεια πήρε και σημαντικό προβάδισμα, 24-22. Ο Δικέφαλος «έσβησε» το πρώτο σετ μπολ, 24-23, ωστόσο η ομάδα της Αττικής πήρε το σετ με 25-23, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη και του δεύτερου σετ. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-6, ωστόσο στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, 10-10. Οι «ασπρόμαυρες» μπορεί να έμειναν πίσω, 15-14, ωστόσο έβγαλαν αντίδραση κάνοντας την ανατροπή, 15-17. Η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο υπέρ του ΠΑΟΚ, 19-22, ωστόσο οι γηπεδούχες έφεραν το σετ στα ίσια, 22-22. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι και το 24-24 με το σετ να κρίνεται στην... παράταση. Εκεί, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με 26-28 ισοφάρισε σε 1-1.

«Ντέρμπι» ήταν και το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι στο σκορ στους πρώτους πόντους, 4-4. Ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα, 6-8, ωστόσο το Μαρκόπουλου με 5-0 σερί έκανε την ανατροπή, 11-8. Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο για τις γηπεδούχες, 16-11, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση μειώνοντας στους δύο, 17-15. Στην τελική ευθεία η διαφορά ήταν στον πόντο υπέρ του Μαρκόπουλου, 19-18, με τις γηπεδούχες να κάνουν 2-0 σερί, 21-18. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας στον πόντο, 22-21, ωστόσο το Μαρκόπουλο πήρε το σετ στις... λεπτομέρειες με 25-23, 2-1.

Γεμάτο ήταν και το τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στην αρχή το προβάδισμα, 1-5, και τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν, 6-6. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το 10-9, με το Μαρκόπουλο στη συνέχεια να παίρνει διαφορά τριών πόντων, 16-13. Ο Φενόλιο πέρασε την Ηλιοπούλου στην θέση της Βεργίδου, προσπαθώντας να βρει λύσεις. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 19-20, με το παιχνίδι να ισορροπεί, 22-22. Ο Δικέφαλος βρήκε το πρώτο σετ μπολ, 23-24, ωστόσο και το τέταρτο σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Δείχνοντας χαρακτήρα, ο ΠΑΟΚ πήρε με 25-27 το σετ, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, 2-4, ωστόσο το Μαρκόπουλο έβγαλε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 6-6. Οι γηπεδούχες με 2-0 σερί πήραν προβάδισμα, με την αλλαγή τερέν να γίνεται στο 8-6. Η συνέχεια του πέμπτου σετ ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει διαρκώς στον πόντο, αλλά το Μαρκόπουλο να παίρνει το σάιντ άουτ, 13-11. Το πρώτο ματς πόιντ ήρθε για το Μαρκόπουλο, 14-12, με την Κάφρεϊ να το «σβήνει», 14-13, και στη συνέχεια να το δίνει στον ΠΑΟΚ, 14-15, αφού μεσολάβησε άουτ επίθεση των γηπεδούχων για το 14-14. Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Δικέφαλος έκανε μία μεγάλη ανατροπή, τελειώνοντας το παιχνίδι με επίθεση της Κρολ, 14-16 και 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, απέναντι στο Μαρκόπουλο, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-28
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-27
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 14-16

Τα σετ: 2-3 (25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16 ) σε 135'.

*Οι πόντοι του   ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του  ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 78 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 19 (15/43 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Νάγκελς 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Φίτερερ 16 (10/14 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-40% άριστες) / Γούλα (λ, 55% υπ.- 22% άριστες), Δήμου (λ),  Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (2/6 επ., 1  μπλοκ), Κρολ 36 (36/59 επ.), Στράντζαλη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-16% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 21 (17/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 10 (9/15 επ., 1 άσσο) /  Κλέπκου (λ, 53% υπ.-35% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Μερτέκη 6 (4/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ.-20% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη.