«Τρίποντο» μπροστά στον Κόσμο του στην Σκύδρα!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Αριστοτέλη Σκύδρας με 0-3, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Δικέφαλος στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, 3-6, το οποίο αύξησε κατακόρυφα στη συνέχεια, 5-12. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ με Βαν Ντεν Ντρις ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά στα μέσα του σετ, 7-16, για να πάει στην τελική ευθεία μπροστά με εννέα, 12-21. Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο ΠΑΟΚ με 16-25 έκανε το 0-1.

Ευκολότερο ήταν το έργο των παικτών του Μιλενκόσκι στο δεύτερο σετ. Με Βουλκίδη και Ράπτη να πιέζουν την υποδοχή του Αριστοτέλη, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 3-8. Η συνέχεια στα μέσα του σετ ήταν ανάλογη, με τον Δικέφαλο να κυριαρχεί, 7-16. Μην αφήνοντας περιθώρια στον Αριστοτέλη να διεκδικήσει κάτι, το δεύτερο σετ κατέληξε και πάλι στον ΠΑΟΚ με 13-25.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ από την αρχή, 5-5, μέχρι και σε προχωρημένο στάδιο, 11-11. Ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του και πήρε μία διαφορά, 13-17, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, 18-18. Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι σ' εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ-άουτ, το οποίο λειτούργησε ευεργετικά, με τον Δικέφαλο να επιστρέφει από αυτό κάνοντας 0-3 σερί, 18-21. Επάνω σε αυτό το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ «έχτισε» την κυριαρχία του, παίρνοντας «καθαρή» νίκη με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου και ώρα 21:00, απέναντι στον ΑΟΝΣ Μίλωνα, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

1ο σετ: 5-8, 7-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 13-25

3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 0 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάκων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 13-25, 19-25) σε 71'