Δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Για την 17η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 29-20.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 6-2. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, έχοντας ως επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Κουκμίση και Καβουσανάκη, ωστόσο η ΑΕΚ διατηρούσε μία διαφορά πέντε τερμάτων, 11-6. Με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν τέρματα, η διαφορά παρέμενε στα πέντε τέρματα, 13-8. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε, 13-10, η ΑΕΚ απάντησε, 15-10, με το πρώτο μέρος να «κλείνει» στο 16-12.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έδειξε το μαχητικό του πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας την ΑΕΚ επιθετικά, ενώ βρήκε τις λύσεις στην δική του επίθεση, μειώνοντας στα τρία τέρματα, 18-15. Με την ΑΕΚ να μένει «κολλημένη» στο 18, ο ΠΑΟΚ βρήκε και άλλο τέρμα στο επόμενο πεντάλεπτο, μειώνοντας στα δύο γκολ, 18-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, και έτρεξαν ένα σερί 4-0, κάτι το οποίο ανάγκασε τον Παναγιώτη Γούσιο σε τάιμ-άουτ, 22-16. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο δεν μπόρεσε να μειώσει, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 29-20.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, για την 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-1, 7-3, 11-6, 13-8, 16-12 (ημχ)18-14, 18-15, 19-16, 25-18, 29-20,

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 1, Παπαζογλου 3, Αποστόλου 1, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 1, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης, Γιαβασίδης.