Με ψυχή και χαρακτήρα πήρε την πρόκριση στο Final-4 ο ΠΑΟΚ!

Νίκη-πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Βόλεϊ ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Κηφισιάς με 0-3, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Κυρίαρχος μπήκε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας πολύ καλή λειτουργία σε επίθεση και μπλοκ, 1-5. Ο Δικέφαλος συνέχισε να ελέγχει το σετ, 5-10, διατηρώντας την διαφορά των πέντε πόντων μέχρι και τα μέσα, 10-15. Με Ράπτη, Γιόρνα και Σκρέντου, η διαφορά αυξήθηκε στην τελική ευθεία, 14-20, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά εύκολα το πρώτο σετ με 19-25, 0-1.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του δεύτερου σετ, με τον Δικέφαλο να μην μπαίνει καλά στον αγωνιστικό χώρο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά, παίρνοντας σημαντική διαφορά, 17-12. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε πρώτη φάση, 20-15, φέρνοντας στην τελική ευθεία το σετ στα ίσια, 23-23. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήραν από έναν πόντο, με το σετ να οδηγείται σε... παράταση, 24-24. Το «θρίλερ» του δευτέρου σετ συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι και το 27-27. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με 0-2 σερί, έκανε το 27-29 και κατέκτησε το δεύτερο σετ, 0-2.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στους πρώτους πόντους, 8-7. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή, 13-16, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στα μέσα του σετ, 17-17. Ο ΠΑΟΚ στην τελική ευθεία έβγαλε και πάλι το σοβαρό του πρόσωπο, πίεσε τους γηπεδούχους, και πήρε τη νίκη με 19-25, 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 25 Φεβρουάριο και ώρα 21:30, εντός έδρας, κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.