Κυρίαρχος απέναντι στον Φοίνικα Σύρου ο ΠΑΟΚ!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του Φοίνικα Σύρου με 3-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρεντάου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο πρώτο σετ, το οποίο ήταν γεμάτο. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους, 6-5, με τον Δικέφαλο να κάνει σερί 3-0 με Βαν Ντεν Ντρις και Γιόρνα, 9-5. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, 12-12, με τις δύο ομάδες από κείνο το σημείο και έπειτα να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 23-23. Στην τελική ευθεία, ο Δικέφαλος ήταν πιο ψύχραιμος και με «εκτελεστές» του Βαν Ντεν Ντρις και Γιόρνα, έκανε το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, μπορεί ο ΠΑΟΚ να ξεκίνησε καλύτερα, 5-2, ωστόσο ο Φοίνικας αντέδρασε και έκανε ανατροπή, 7-10. Το παιχνίδι ισορρόπησε στην συνέχεια, 13-13, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και να παίρνουν προβάδισμα στην τελική ευθεία, 15-19. Ο Μιλενκόσκι πέρασε τον Σωτηρίου αντί του Ράπτη, με την εικόνα του σετ να μην αλλάζει, και το σετ να καταλήγει στους «Συριανούς» με 20-25, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι να μπαίνουν δυνατά, έχοντας ως στόχο την κατάκτησή του. Με καλή λειτουργία στο μπλοκ και στην επίθεση, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 7-3, το οποίο συνέχισε να επεκτείνει βάζοντας δύσκολα στον Φοίνικα, 13-7. Με ασταμάτητο Βαν Ντεν Ντρις και καλό μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφιο προβάδισμα στην τελική ευθεία, 22-12, φτάνοντας στο 2-1 με 25-13.

Σε υψηλό τέμπο κινήθηκε η απόδοση του Δικεφάλου και στο τέταρτο σετ, μπαίνοντας σε αυτό με στόχο να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει το «καθαρό» τρίποντο. Με πολύ καλό μπλοκ πήρε τα ηνία από τα μέσα του σετ, 16-13, αυξάνοντας την διαφορά στην τελική ευθεία, 19-15. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-1 και να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 11 Μαρτίου, εκτός έδρας, κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-23

2ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-13

4ο σετ: 6-8, 16-12, 21-15, 25-20

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 20-25, 25-13, 25-20) σε 108΄