Κρατάει την αντίδραση και πάει για το Κύπελλο...

Για την 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε ήττα στα... σημεία με 3-2.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 4-4. Στη συνέχεια ο ΟΣΦΠ πήρε μία μικρή διαφορά, 10-7, την οποία αύξησε στα μέσα, 14-10. Με Πολυνοπούλου και Στράντζαλη ο Δικέφαλος μείωσε σε πρώτη φάση, 16-14, φέρνοντας στη συνέχεια το σετ στα ίσια, 17-17. Με 3-0 σερί οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 20-17, διατηρώντας το μέχρι και την τελική ευθεία, 23-19. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΟΣΦΠ με 25-19, 1-0.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, παίρνοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, 5-7, το οποίο επέκτεινε στην συνέχεια, 9-13. Σ' εκείνο το σημείο, μ' ένα ολικό «μπλακ-άουτ» από πλευράς ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχες... έτρεξαν ένα σερί 10-0, παίρνοντας το προβάδισμα, 19-13. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε στην τελική ευθεία, 22-18, ωστόσο το σετ κατέληξε στις γηπεδούχες με 25-19, 2-0.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του τρίτου σετ, με τον ΠΑΟΚ να τα δίνει όλα προκειμένου να μειώσει και να παραμείνει στο παιχνίδι. Ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 7-10, ωστόσο οι γηπεδούχες έκαναν μία μίνι
ανατροπή, 15-12. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 23-23, με το σετ να οδηγείται σε... παράταση, 24-24. Στην «παράταση» οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι στο σκορ, σβήνοντας τα σετ μπολ η μία της άλλης, 28-28. Με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος, το σετ κατέληξε σ' εκείνον με το τρομερό 28-30, 2-1.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του και με σκοπό να στείλει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Το 5-9 των πρώτων πόντων έγινε πολύ γρήγορα 8-18, με τον Δικέφαλο να βάζει στέρεες βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο ΟΣΦΠ δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του σετ, με αυτό να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με το φοβερό 11-25, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 3-3. Στη συνέχεια ο ΟΣΦΠ πήρε ένα προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι και την εναλλαγή πλευρών, 8-5. Ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του επιστρέφοντας στο σετ, 10-9. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ τα έδωσε όλα προκειμένου να κάνει μία μεγάλη ανατροπή και να κερδίσει το ματς, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Παρασκευή 10 Μαρτίου και ώρα 21:15, απέναντι στην ΑΕΚ, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας, στο πλαίσιο του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-19
3ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 28-30
4ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 11-25
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-10, 15-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11) σε 119'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (4/11 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Γουίντερς 21 (21/52 επ., 48% υπ. - 28% άριστες), Λαμπρούση 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 16 (11/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καράρο 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες) / Κοσμά (λ, 53% υπ. - 30% άριστες), Γιώτα, Τοντάι 1 (1/4 επ.), Ζαφειρίου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (8/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρολ 21 (19/61 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες), Βεργίδου 1 (1/1 επ.), Κάφρεϊ 11 (10/27 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 23% άριστες), Μπλάνκο 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ. - 27% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μερτέκη, Λιάγκη.