Αποκλεισμός από το Κύπελλο...

Για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 της Άρτας, την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 9-9. Η συνέχεια ήταν «ασπρόμαυρη» υπόθεση, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει... στροφές μετά τα πιεστικά σερβίς της Κάφρεϊ, 11-14. Με καλή λειτουργία στην επίθεση και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την διαφορά, την οποία μάλιστα αύξησε σε κομβικό σημείο, 16-20. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με την Στράντζαλη να υπογράφει το 0-1 του ΠΑΟΚ με 20-25.

Το 4-0 στις αρχές του δευτέρου σετ ανάγκασε τον Μάρκο Φενόλιο σε γρήγορο τάιμ-άουτ, με τον Δικέφαλο να μην εμφανίζεται καλά. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων συνέχισε να παραμένει, ενώ στα μέσα του σετ αυξήθηκε, 15-10. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, 18-13, ώσπου σ' εκείνο το σημείο πήγε στο σερβίς η Κάφρεϊ. Με δυναμικά σερβίς η Αμερικανίδα ακραία του Δικεφάλου πίεσε την υποδοχή της ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει το σετ στα ίσια, 18-18. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από κοινή αφετηρία, 20-20, την οποία συνέχισαν να διατηρούν, 22-22. Με 2-0 η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ-μπολ, 24-22, το οποίο «εξαργύρωσε» στην επόμενη φάση, ισοφαρίζοντας με 25-22, 1-1.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 4-1. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά του μειώνοντας, 7-6, ωστόσο η Ένωση απάντησε, αυξάνοντας την διαφορά, 12-7. Με τις «ασπρόμαυρες» να έχουν επιθετικό πρόβλημα, η διαφορά δεν μπορούσε να μειωθεί, με την ΑΕΚ στην τελική ευθεία να το διατηρεί, 21-16. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να μειώσουν, ρισκάροντας στο σερβίς, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή με 25-19, 2-1.

Κακό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και στο τέταρτο σετ, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να πάρει ένα ικανό προβάδισμα, 9-3. Ο Φενόλιο προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, παίρνοντας στο παιχνίδι τις Ηλιοπούλου, Μερτέκη και Λιάγκη για την μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, ωστόσο η διαφορά δεν μειωνόταν. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Κυριακή 19 Μαρτίου και ώρα 17:00, εντός έδρας, κόντρα στη Λαμία, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-19

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-22, 25-19, 25-19) σε 111'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 49% άριστες), Καλαντάτζε 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καλντερόν 21 (19/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 17 (17/36 επ.), Κουλίκοβα 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 66% υπ. - 52% άριστες), Ξηντάρα (λ), Διάλλα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (11/26 επ., 71% υπ. - 43% άριστες), Βεργίδου, Κάφρεϊ 24 (18/33 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ. - 36% άριστες), Μπλάνκο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 72% υπ. - 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 2 (2/5 επ., 75% υπ. - 0% άριστες), Λιάγκη 4 (4/6 επ.).