Στρέφει την προσοχή του στα πλέι-οφ…

Για την εξ' αναβολής 21η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 11 Μαρτίου, τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 58-86.

Ο ΠΑΟΚ, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Κιολεόγλου, Ουίλιαμς, Τζετ-Ουίλσον και Καρλάφτη.

Οι «ασπρόμαυρες» παρατάχθηκαν χωρίς την Κολλάτου, η οποία λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να αγωνιστεί στην αναμέτρηση.

Μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος, αντέδρασε όταν έπρεπε και δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Η Κιλαζίδου με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το 4-0, ωστόσο οι αντίπαλες μετά απάντησαν παίρνοντας το προβάδισμα. Ωστόσο η Καρλάφτη με ένα τρίποντο σουτ μείωσε σε 7-10 και η Ουίλιαμς λίγο αργότερα σε 9-12. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά στο σκορ, η Τζετ-Ουίλσον με ένα καλάθι-φάουλ και κάνοντας αμέσως μετά το δυο στα δύο στις βολές έκανε το 14-12. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το πρώτο δεκάλεπτο με την Ουίλιαμς να ισοφαρίζει σε 18-18, ενώ η Κιλαζίδου με ένα δίποντο διαμόρφωσε το σκορ της πρώτη περιόδου σε 21-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με υψηλό τέμπο ανοίγοντας έτσι την ψαλίδα του σκορ. Η Ουίλιαμς με ένα καλάθι-φάουλ μείωσε σε 24-34, ενώ η Καρλάφτη κάνοντας το δύο στα δύο και με ένα τρίποντο έκανε το 26-38 και το 29-40 αντίστοιχα. Αμέσως μετά η Στεφανάκι επίσης με ένα τρίποντο έκανε το 32-40 και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 32-42.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ, ρισκάροντας στην άμυνα, ωστόσο η κούραση αλλά και η συντήρηση δυνάμεων έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην διακύμανση του σκορ.. Η Ουίλιαμς με τρία δίποντα έκανε το 34-45, το 36-51 και το 39-60 αντίστοιχα, ενώ η Πέρι με ένα καλάθι-φάουλ έκανε το 42-64, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο ίδιο πλαίσιο συνεχίστηκε η τελευταία περίοδος, η Κιλαζίδου με ένα καλάθι-φάουλ μείωσε σε 45-67 και λίγο αργότερα με ένα δίποντο σουτ έκανε το 49-73. Στη συνέχεια η Κιολεόγλου ευστοχώντας και στις δύο βολές έκανε το 52-80, τέλος η Πέρι με δύο δίποντα έκανε το 56-85 και το τελικό 58-86.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Τετάρτη 15 Μαρτίου και ώρα 15:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΟ Χανιά, για τα πλέι-οφ της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 32-42, 42-65, 58-86