«Διπλό» χαρακτήρα στην Σαντορίνη και πάει με ψυχολογία στο... ντέρμπι κορυφής!

Με νίκη συνέχισε τι; υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 1-3, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε δύο πρόσωπα, καθώς στην αρχή μπήκε κάπως «μουδιασμένα», επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδσιμα, 14-9. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Δικεφάλου ανέβασαν ρυθμό, μειώνοντας σταδιακά την διαφορά μέχρι τον πόντο, 16-15. Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την ανατροπή, 16-18, οι γηπεδούχες απάντησαν, 19-18, ωστόσο με νέο σερί του ΠΑΟΚ 0-4, ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά, 19-22. Σε αυτή την διαφορά ο ΠΑΟΚ «έχτισε» την κυριαρχία του, φτάνοντας στο 0-1 με 20-25.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ από την αρχή, 7-7, μέχρι και τα μέσα, 14-14. Σε κομβικό σημείο οι παίκτριες της Θήρας πέρασαν μπροστά, 22-20, διάστημα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν, κάνοντας με 25-23 το 1-1.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, επικρατώντας από την αρχή πλήρως τον ρυθμό του, 6-13. Ανήμπορες να αντιδράσουν στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενες, η διαφορά πήρε διψήφιες διαστάσεις στην τελική ευθεία, 9-19. Η καλή εικόνα των «ασπρόμαυρων» συνεχίστηκε και στην τελική ευθεία, με τον ΠΑΟΚ να κάνει με 14-25 το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, μπορεί οι γηπεδούχες να ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα, 9-8, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 18-14, οι «ασπρόμαυρες»... έτρεξαν φοβερό σερί 0-6, κάνοντας την ανατροπή και παίρνοντας την ψυχολογία, 18-20. Η Θήρα απάντησε, 20-20, ωστόσο με νέο σερί 0-3, σε κρίσιμο σημείο, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του σετ, 20-23. Η εικόνα δεν άλλαξε στους τελευταίους πόντους, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ, 21-25, παίρνοντας και μία «καθαρή» πολύτιμη νίκη, 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Κυριακή 2 Απριλίου και ώρα 17:30, εντός έδρας, κόντρα στην ΑΕΚ, για την 22η, και τελευταία, αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας.