Στον τελικό ο «Πατριάρχης»!

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Γεμάτο και άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη την διάρκειά του, αφού η μία δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός διαδέχονταν ο ένας τον άλλον στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή των «πρασίνων», και με σερί πόντων από τον Βαν Ντεν Ντρις και μπλοκ του Σκρεντάου πήρε προβάδισμα, 20-17. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 20-20, μ' εκείνο να πηγαίνει σε... παράταση, 24-24. Ο Δικέφαλος πήρε τρίτο σετ μπλοκ με Γιόρνα, 25-24, ωστόσο με 0-3 σερί του Παναθηναϊκού, το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 25-27, 0-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βαν Ντεν Ντρις, αλλά και το μπλοκ του. Το 9-8 έγινε γρήγορα 14-8, χάρη στα σερβίς του Γιόρνα τα οποία πίεσαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με σταθερά καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε το προβάδισμα που... έχτισε, κρατώντας τους «πράσινους» συνεχώς σε απόσταση ασφαλείας, 20-12. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, αλλά και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο τρίτο, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 6-1. Με ποικιλία στα πρόσωπα όσον αφορά τις επιθετικές επιλογές, αλλά παράλληλα και με ασταμάτητο Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα που «έχτισε» στην αρχή, 16-9. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους «πράσινους», οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, έχοντας σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα, 23-18. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-1 με 25-20.

Το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να παίζει για να τελειώσει το παιχνίδι, και τον Παναθηναϊκό για να παραμείνει σε αυτό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10, με τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το σημείο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 11-14. Ο Δικέφαλος έβγαλε δύσκολες άμυνες και τρομερό πάθος, φέρνοντας το σετ στα ίσια, 18-18. Με 3-0 σερί ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα, 21-18, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-1.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 1 Απριλίου και ώρα 21:30, απέναντι στον ΟΣΦΠ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμάτας «Τέντα».

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-27
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22) σε 119'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες).