Με επιθετική «καταιγίδα» 97-70 τον Πρωτέα Βούλας ο ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών

Το 2-1 στην σειρά κόντρα στον Πρωτέα Βούλας έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 97-70.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κολλάτου, Τζετ-Ουίλσον, Στεφανάκη, Καρλάφτη και Πέρι.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου, παίρνοντας προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 9-2. Ο Πρωτέας στη συνέχεια αντέδρασε μειώνοντας στον πόντο, 11-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με Ουίλιαμς και Τζετ-Ουίλσον πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, 20-12. Με σερί 0-8 οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν, 20-20, και ο Δικέφαλος με την Ουίλιαμς 13 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό 22-20.

Με πολύ επιθετική εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο παρκέ, δημιουργώντας και πάλι ικανό προβάδισμα, 33-25. Η καλή εμφάνιση συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα, 39-29. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης, ο Δικέφαλος συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του, 50-34. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε ακριβώς όπως και στο πρώτο, δηλαδή με καλάθι της Ουίλιαμς στα τελευταία δευτερόλεπτα, 54-37.

Στην επανάληψη, με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι, και με 8-2 σερί στα πρώτα λεπτά «άνοιξε» και πάλι την διαφορά, 62-39. Με την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 70-44, ο Άγγελος Αγγελίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις νεαρότερες αθλήτριές του, δίνοντας πολύτιμο χρόνο συμμετοχής στις Στεφανάκη, Κιολέογλου και Κουκουναρίδου. Με επιθετικό «κρεσέντο», ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με την Κατσαμούρη να είναι καταλυτική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, 94-64. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Άγγελος Αγγελίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, παρατάσσοντας πεντάδα με Μινοβγίδου (2006), Κουκουναρίδου (2008), Κιολέογλου (2004), Τόγια (2006) και Κατσαμούρη, ενώ η Στεφανάκη (2005) έπαιξε 25 λεπτά. Έτσι, το παιχνίδι έληξε με 97-70, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-1 στην σειρά.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Τετάρτη 5 Απριλίου και ώρα 13:00, στο Ε.Γ. Μίκρας, για το Game 2 της σειράς κόντρα στον Πρωτέα Βούλας.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 54-37, 82-49, 97-70

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου 6(2), Στεφανάκη 8, Κατσαμούρη 11, Μινοβγίδου, Τόγια, Ουίλιαμς 26(1), Τζετ-Ουίλσον 22(3), Καρλάφτη 6(2), Πέρι 8, Κουκουναρίδου, Κολλάτου 10.