Με ψυχωμένη εμφάνιση πήρε την πρόκριση στους τελικούς ο Κυπελλούχος!

Την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκριέντοφ, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα, 7-3. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, 10-10, και έπειτα οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι, 15-15. Με τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη να ανεβάζουν ρυθμό στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 20-17, μεταφέροντας το άγχος στους «πράσινους». Ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο σετ μπολ μετά από άουτ του Κόβαρ, 24-21, ο Παναθηναϊκός «έσβησε» δύο, 24-23, ωστόσο ο Ράπτης «υπέγραψε» το 25-23, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα, 6-1. Με τον Ράπτη να είναι «σεληνιασμένος», ο Δικέφαλος διατηρούσε το προβάδισμα, 12-8, ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 15-14. Οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν και πάλι την διαφορά, 17-14, ωστόσο και πάλι εκείνη μειώθηκε στον πόντο, 18-17. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ με κρίσιμες επιθέσεις και μπλοκ, αύξησε την διαφορά, 21-17, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Το μομέντουμ έδειχνε ΠΑΟΚ, και αυτό φάνηκε στο τάραφλεξ, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-18, χάρη σε μπλοκ του Βαν Ντεν Ντρις στον Ερνάντεζ.

«Ασπρόμαυρο» ήταν το ξεκίνημα και στο τρίτο σετ, με τον Δικέφαλο να δημιουργεί μία διαφορά τεσσάρων πόντων, 11-7. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε, 13-13, ενώ στη συνέχεια η ισοπαλία παρέμενε, 15-15. Με τα σερβίς του Ερνάντεζ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, 15-17, ωστόσο με κατάθεση ψυχής, οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι ανέτρεψαν το... σκηνικό σε κρίσιμο σημείο, 22-20. Το προβάδισμα δεν χανόταν, και έτσι όπως φάνηκε ούτε και η πρόκριση, με τον Σκριέντοφ να τελειώνει το παιχνίδι, και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 25-21, 3-0.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-3, 16-14, 21-17, 25-18

3ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-21) σε 80'