Ισοφάρισε την σειρά στο... καυτό Παλατάκι!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Το 1-1 στους τελικούς της Volley League ανδρών έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΟΣΦΠ με 3-2 σετ.

Με σερί 3-0 από κάθε ξεκίνησε το πρώτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-3, και τον ΠΑΟΚ να απαντά, 3-3. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα, 10-7. Το σετ ισορρόπησε στα μέσα του, 15-15, με τους φιλοξενούμενους στην τελική ευθεία να έχουν μία μικρή διαφορά υπέρ τους, 20-22. Με σπουδαίες άμυνες και καλή επίθεση ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άμεσα, 22-22, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι την διαφορά, 22-24, με τον ΠΑΟΚ να απαντά σε κρίσιμο σημείο. Με Ντεν Ντρις και μαγικό πέρασμα του Ουόλς ο ΠΑΟΚ «έσβησε» τα δύο σετ μπολ, 24-24, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να παίρνει τη... σκυτάλη. Ο Έλληνας ακραίος πήρε άσσο, και μετέφερε το άγχος στον ΟΣΦΠ, 25-24, με τον Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνει την... δουλειά, κάνοντας το 26-24 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Σετ... οριακών καταστάσεων ήταν το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ από την αρχή, 8-8. Με τις δύο ομάδες να δημιουργούν μικρές διακυμάνσεις, παίρνοντας μικρές διαφορές παράλληλα, το σετ συνέχισε να βρίσκεται σε... ισορροπία μέχρι και τα μέσα, 17-17. Σε κομβικό σημείο ο ΟΣΦΠ πήρε προβάδισμα δύο πόντων, 20-22, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 22-24. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να πιέσει με σερβίς του Ουόλς, ωστόσο μετά υπόδειξη του βίντεο-τσεκ η μπάλα κατέληξε άουτ, με το 22-25 να κάνει το 1-1.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 11-7. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την διαφορά, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του ΟΣΦΠ. Η τελική ευθεία βρήκε τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με έξι πόντους, 20-14, με τη συνέχεια να είναι ανάλογη και τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 25-18, κάνοντας την ανατροπή, 2-1.

Έχοντας την ψυχολογία υπέρ του από την κατάκτηση του τρίτου σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε το καλό του πρόσωπο στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Έχοντας σαφέστατο προβάδισμα στα μέσα του σετ, 14-9, οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση... ασφαλείας, 19-15. Από κείνο το σημείο όμως και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» τους το σερβίς μείωναν σταδιακά την διαφορά, φέρνοντας το σετ στα ίσια, 20-20. Ο Δικέφαλος τα έδωσε όλα προκειμένου να τελειώσει το παιχνίδι, ωστόσο οι αντίπαλοι ανέτρεψαν το... σκηνικό, και με 21-25 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι στο σκορ, μαχόμενες για τη νίκη. Το σετ κινήθηκε σε... ισορροπία μέχρι και την τελική ευθεία, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, 10-10. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, με τον Σκριέντοφ να μπλοκάρει για το 11-11, και τον Γάτση να δημιουργεί πρόβλημα στην υποδοχή του ΟΣΦΠ. Σε κρίσιμες φάσεις ο ΠΑΟΚ ήταν παρών, κάνοντας το 14-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, 14-12, ωστόσο με μπλοκ του Γιόρνα, ο Δικέφαλος έκανε το 15-12, παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

To Game 3 των τελικών της Volley League ανδρών είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 25 Απριλίου και ώρα 19:15, εκτός έδρας.