Η σειρά επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη για να... τελειώσει!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Για το Game 3 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 29 Απριλίου τον ΟΦΝΙ, γνωρίζοντας την ήττα με 24-20.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπορεί οι γηπεδούχες να πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 5-3, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε άμεσα, 5-5. Στη συνέχεια οι παίκτριες του ΟΦΝΙ έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 7-5, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν μέχρι και το τελικό για το πρώτο μέρος 12-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος προσπάθησε να ανεβάσει το τέμπο, ωστόσο κάνοντας λάθη στην δημιουργία, δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά, 14-10. Βγάζοντας αντίδραση μείωσε στα δύο τέρματα, 14-12, διαφορά η οποία συνέχισε να παραμένει μέχρι και στο τελευταίο τέταρτο, 16-14. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ mαteco στερήθηκε των υπηρεσιών της Μποριζόφσκα, η οποία αποχώρησε από την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού. Ο ΟΦΝΙ ανέβασε την διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-16, κάτι το οποίο δυσκόλεψε τις «ασπρόμαυρες». Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, ωστόσο δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 24-20.

Το Game 4 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών, είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 3 Μαΐου και ώρα 18:00, εντός έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 7-5, 10-8, 12-9(ημχ), 14-10, 14-12, 16-14, 20-15, 21-16, 24-20

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Σεβδίλη 6, Γκόμες, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 1, Ντάμπεφσκα 1, Τομάσεβιτς, Μπρούνα Ντίας, Ζυγούρα 2, Μπροκάρντο 5.