«Πάτησαν» τον Άρη με 66-54 οι κορασίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών

Το 2Χ2 έκανε το τμήμα κορασίδων του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στο Final-4 Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, επικρατώντας άνετα και του Άρη με 66-54.

Οι παίκτριες του Άγγελου Αγγελίδη, μπήκαν από την αρχή καλύτερα και πιο συγκεντρωμένα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 18-11, σκορ το οποίο ήταν και τελικό στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, αυξάνοντας τον ρυθμό του αγώνα, με τις παίκτριες του Άρη να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 12 πόντους, 36-24.

Στην επανάληψη, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έχασαν την συγκέντρωση τους στην τρίτη περίοδο, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να ψαλιδίσουν την διαφορά. Με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώσει στο 49-47, το παιχνίδι εξελίχθηκε και πάλι σε «ντέρμπι».

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η εικόνα των κοριτσιών του Δικεφάλου άλλαξε άρδην, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να προσφέρει όμορφο και ουσιαστικό μπάσκετ. Με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 17-7, ο Δικέφαλος πήρε άνετη νίκη 12 πόντων με 66-54, κάνοντας παράλληλα το 2Χ2 στο Final-4.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τα κορίτσια του Δικεφάλου, στις 13 Ιουλίου και ώρα 19:30 κόντρα στον Παναθλητικό, αγώνας ο οποίος θα κρίνει τον πρωταθλητή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-24, 49-47, 66-54

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γρηγορίου, Μηνοβγίδου 6(2), Στεφανάκη 7(1), Τόλη 16, Παντώτη 15, Κεσίδου 11(1), Γιαννακάκη 11, Καπόνη, Νιγδέλη, Σούμπαση