Νίκη επί της Φινλανδίας για την Εθνική Κορασίδων με «σούπερ» Στεφανάκη!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο European Challenger U16 στο Ελσίνκι, η Εθνική Μπάσκετ Κορασίδων, επικρατώντας της Φινλανδίας με 58-54, έχοντας σε τρομερή μέρα την αθλήτρια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, Ιωάννα Στεφανάκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε ως το +9 στο πρώτο δεκάλεπτο (13-4, 9’20’’). Η Φινλανδία μείωσε (15-14, 14’10’’) και κατάφερε να ισοφαρίσει στην τρίτο περίοδο (26-26, 21’20’’) και να προσπεράσει (26-28, 23’). Η Ελλάδα έφτασε στο 31-28 (24’40’’) με την οικοδέσποινα ομάδα να επιστρέφει για μία ακόμη φορά (31-34, 26’) με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στα επόμενα λεπτά.

Η Ιωάννα Στεφανάκη έγραψε το 53-46 (37′) με σουτ τριών πόντων κι έδωσε την ασίστ για το 55-48 (37’20”), ενώ συνολικά πέτυχε 15 πόντους, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην επικράτηση της Εθνικής Ομάδας.

Συγχαρητήρια Ιωάννα, συγχαρητήρια Ελλάδα!