Εύκολα τον Άρη ο ΠΑΟΚ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Σκύδρας ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Άρη με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με αποτέλεσμα να κάνουν λάθη τα οποία προήλθαν κυρίως από το σέρβις. Ο Άρης κατάφερε να πάρει μια διαφορά στο σετ με 12-9, αλλά ο ΠΑΟΚ με επιθέσεις κυρίως από τον Γιούντρις κατάφερνε να βρίσκεται στο κατόπι του αντιπάλου του, ο οποίος όμως δεν έχανε τα ηνία του σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ένα καλό προβάδισμα με 22-19, που κράτησαν έως το τέλος για να κάνουν το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και παρά το γεγονός ότι οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5, το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 9-14 έχοντας εξαιρετικά σέρβις τα οποία οδήγησαν σε μπλοκ από Μπράουν και Πετρέα λόγω της αδύναμης υποδοχής του Άρη. Ο δικέφαλος συνέχισε να έχει την πρωτοκαθεδρία με 11-17 και 13-21, καθαρίζοντας εν τελει το σετ και κάνοντας το 1-1 με 16-25 έπειτα από πολύ καλά σέρβις του Γιούντρις.

Στο τρίτο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του φιλικού και πέρασε στο παιχνίδι τους Γάτση, Αντωνίου, Τακουρίδη, Τζιουμάκα και Μπούτο, με τους δυο τελευταίους να παίρνουν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων και να τα πηγαίνουν εξαιρετικά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα με 11-14 και 14-18. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο καθόλη την διάρκεια του σετ, ξεφεύγοντας με 18-23 έπειτα από πολύ δυνατά σέρβις του Μπούτου και κάνοντας το 1-2 άνετα με 19-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε από νωρίς δυνατά και προηγήθηκε με 4-7 και 5-11, με τον Θάνο Τερζή να βάζει στο επιθετικό κομμάτι και τον Γιάννη Τακουρίδη ο οποίος έκανε καλή δουλειά και από την γραμμή του σέρβις. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήγε στο 9-16 με τον σταθερό σε όλο το παιχνίδι Κουκλίνσκι, ενώ την υποδοχή κράτησε εξαιρετικά σε όλο το ματς ο Κοκκινάκης δίνοντας την δυνατότητα στον Γουόλς να μοιράσει όπως θέλει το παιχνίδι. Κάπως έτσι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο 15-25 και το τελικό 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 2 Οκτωβρίου και ώρα 18:30, κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρας.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-16, 25-19, 25-15)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Μπράουν 3, Τερζής 3, Πετρέας 3, Ουόλς 2, Κοκκινάκης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου 3, Γάτσης 2, Τακουρίδης 4, Κουκλίνσκι 19, Γιούντρις 19, Αντωνίου, Μπούτος 8, Τζιουμάκας 9