«Πάρτι» με καλεσμένη την Δράμα

Το 2Χ2 στην Handball Premier έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Σπίτι του Χάντμπολ της Bianco Monte Δράμας με 37-19.

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, ξεκινώντας από το πρώτο δευτερόλεπτο συγκεντρωμένος. Οι «Μάγκες» πήραν από νωρίς προβάδισμα, κάνοντας ένα σερί 6-0 στην αρχή, με τους Μανωλούδη και Τριανταφυλλίδη να ηγούνται επιθετικά. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους «ασπρόμαυρους» να συνεχίζουν σε υψηλούς ρυθμούς, παρουσιάζοντας ποικιλία προσώπων στο σκοράρισμα και «ατσάλινη» άμυνα. Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στο σκορ με 19-10.

Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι», πετυχαίνοντας πέντε τέρματα στα πρώτα πέντε λεπτά του ημιχρόνου, αποκτώντας διψήφια διαφορά από νωρίς, 24-11. Ο ΠΑΟΚ παρέδωσε ένα πραγματικό ρεσιτάλ άμυνας και επίθεσης, με τον νεαρό, Βασίλη Γιορανίδη, να είναι η έκπληξη του αγώνα πετυχαίνοντας πολλά τέρματα στο ανοικτό γήπεδο. Με τον Γκιγκόφ να μοιράζει και τους παίκτες του Δικεφάλου να «πυροβολούν» η υπόθεση νίκη τελείωσε από νωρίς, με την διαφορά να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους Δραμινούς, ένα τέταρτο πριν την λήξη, 32-16. Στα τελευταία λεπτά, ο Παναγιώτης Γούσιος είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το ροζ φύλλο με 37-19, κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι είναι η καλύτερη ομάδα στον βόρειο όμιλο, ελέγχοντας την αναμέτρηση καθόλη την διάρκεια της. Με όπλο την αμυντική του προσήλωση και τις επιθετικές του αρετές, ο Δικέφαλος οδηγήθηκε σε μία άνετη επικράτηση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 9 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας, εκτός έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-2, 8-3, 11-5, 16-7, 19-10(ημχ), 24-11, 26-14, 31-15, 33-17, 36-17, 37-19

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Α.Παπάζογλου 4 , Βαφείδης 1, Μανωλούδης 4, Τριανταφυλλίδης 5, Τσαμουρίδης , Μισαηλίδης 2, Μπάρμπας, Νικολαΐδης 2 , Γκίγκοφ 1 , Στογιάνοβιτς 5, Γιορανίδης 6, Τζωρτζίνης 2,  Αποστόλου, Μέντουριτς 4, Καβουσανάκης 1,  Δεληζάνος .